English

Finlanda zgjedh presidentin, pritet të mbajë një linjë të ashpër ndaj Rusisë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Alexander Stubb është bërë presidenti i ardhshëm i Finlandës pas një balotazhi të luftuar ngushtë.

- Advertisement -

Sipas mediave të huaja, ish-kryeministri do të marrë rolin teksa Finlanda gëzon anëtarësimin e saj në NATO, i nxitur nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia.

Stubb po merr detyrën nga presidenti shumë popullor Sauli Niinisto, i cili nuk ka të drejtë për t’u rizgjedhur ndërsa mandati i tij i dytë gjashtëvjeçar skadon muajin e ardhshëm.

Ndryshe nga shumica e vendeve evropiane, presidenti i Finlandës ka pushtetin ekzekutiv në formulimin e politikës së jashtme dhe të sigurisë së bashku me qeverinë.

Ata gjithashtu komandojnë ushtrinë, edhe pse pritet të qëndrojnë mbi grindjen e politikës së përditshme.

Mediat thanë se Stubb po vjen në pushtet në një kohë kur siguria e Evropës është në rrezik.

“Stubb do të bëhet president i kohërave të vështira, ndoshta edhe president i kohës së luftës,” tha gazeta finlandeze Ilta-Sanomat në një editorial.

Duke folur në një konferencë shtypi në Helsinki, udhëheqësi i sapozgjedhur tha se Finlanda ka “një nga forcat ushtarake më të forta në Evropë”.

“Ne do të luajmë rolin tonë në aleancë [NATO]. Njerëzit na besojnë dhe ata e dinë se ne jemi seriozë në lidhje me mbrojtjen tonë për arsye mjaft të qarta. A do të jem unë një komandant i përgjithshëm aktiv? Po, kam ndërmend ta bëj këtë”, tha ai.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×