FOTO| 1 fshat për 1 minierë, të plagosur mes aktivistëve dhe policisë gjermane

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Aktivistët e klimës pushtuan një ekskavator gjigant në një minierë qymyri në Gjermaninë perëndimore këtë mëngjes për të protestuar kundër shkatërrimit të një fshati aty pranë për shkak të zgjerimit të një miniere tjetër.

Siç raporton AP, kompania energjetike RWE i tha agjencisë gjermane të lajmeve DPA se katër persona u ngjitën në ekskavator herët në mëngjes dhe se operacionet në minierën e Hambach u ndërprenë. Policia është njoftuar për ngjarjen, shtoi kompania.

Një grup kundër qymyrit në Gjermani, Ende Gelenende, tha në faqen e internetit Mastodon se një grup tjetër aktivistësh u ngjitën në urë për të bllokuar hyrjen në fshatin Licerat, i cili u bë fokusi i protestave mjedisore javën e kaluar.

- Advertisement -

Policia gjermane më herët tha se kishte larguar pothuajse të gjithë aktivistët e klimës nga fshati Licerat, i cili do të shkatërrohet për të lejuar zgjerimin e minierës së qymyrit, raportoi BBC.

Disa qindra oficerë policie larguan rreth 300 aktivistë nga fshati Licerat pranë Monchengladbach, në një operacion që filloi të mërkurën. Dy persona ende nuk e dorëzojnë veten dhe janë fshehur në një tunel nëntokësor pranë Liceratit, shtoi policia.

“Në fshatin Licerat nuk ka më aktivistë”, deklaroi policia lokale.

Aktivistët e klimës thonë se fshati dhe ndërtesat e tjera në zonë nuk duhet të shkatërrohen dhe se miniera e qymyrit poshtë tyre nuk duhet të zgjerohet.

Ata shprehen se djegia e qymyrit po minon përpjekjet e Gjermanisë për të reduktuar emetimet.

Gjermania premtoi të ndalonte përdorimin e qymyrit deri në vitin 2030, por më pas e zhvendosi datën në 2038.

Tensionet midis policisë dhe aktivistëve të klimës u përshkallëzuan të shtunën, kur oficerët përdorën ujë dhe shkopinj për të shpërndarë aktivistët.

 

Rreth 20 demonstrues u plagosën dhe u dërguan në spital, sipas mjekut të këtij grupi aktivistësh. Një zëdhënës i policisë tha se rreth 70 oficerë ishin plagosur që kur nisën të largonin njerëzit që nga e mërkura, me shumicën e plagosur gjatë përleshjeve të së shtunës.

Organizatorët e protestës thonë se të shtunën ishin rreth 35,000 demonstrues, ndërsa zyrtarët e policisë thonë se ishin rreth 15,000.

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Voton kandidati i “Bashkë Fitojmë” për Kukësin: Do raportojmë çdo parregullsi

Rreth 46 mijë qytetarë të Bashkisë së Kukësit kanë nisur t’i drejtohen kutive të votimit ditën e sotme për të zgjedhur drejtuesin e ri...

Vrasja e policit, Hasani: Akt kriminal që kërcënon rajonin, jemi krah Kosovës

Ministri i Jashtëm Igli Hasani ka reaguar pas ngjarjes së rëndë në veri të Kosovës ku një polic mbeti i vrarë dhe një tjetër...

“Të vdesësh për atdhe, si të rilindësh”, reagon familja e policit të vrarë në Veri

Familjarët e policit të vrarë kanë thënë se Afrim Bunjaku është zyrtari policor që është vrarë të dielën në veri të Kosovës. Familjarët kanë thënë...

TË FUNDIT

Voton kandidati i “Bashkë Fitojmë” për Kukësin: Do raportojmë çdo parregullsi

Rreth 46 mijë qytetarë të Bashkisë së Kukësit kanë nisur t’i drejtohen kutive të votimit ditën e sotme për të zgjedhur drejtuesin e ri...

Vrasja e policit, Hasani: Akt kriminal që kërcënon rajonin, jemi krah Kosovës

Ministri i Jashtëm Igli Hasani ka reaguar pas ngjarjes së rëndë në veri të Kosovës ku një polic mbeti i vrarë dhe një tjetër...

“Të vdesësh për atdhe, si të rilindësh”, reagon familja e policit të vrarë në Veri

Familjarët e policit të vrarë kanë thënë se Afrim Bunjaku është zyrtari policor që është vrarë të dielën në veri të Kosovës. Familjarët kanë thënë...

Policia identifikon autorët e 9 zjarrvënieve në Fier, 5 në pranga

Policia ka identifikuar autorët e 9 zjarrvënieve ditën e djeshme në qarkun Fier, ndërkohë që 5 prej tyre kanë rënë në pranga. Si rezultat i...

Strukturat e sigurisë: Sulmi në Veri nga njësi të specializuara të Serbisë

Sipas vlerësimeve të para të institucioneve të sigurisë, vrasja e policit e plagosja e një e tjetri në veri të Kosovës janë ndërhyrje e...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×