FOTO| Mijëra njerëz në rrugët e Tel Avivit, java e tretë e protestave në Izrael

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një protestë kundër reformave të qeverisë në sistemin gjyqësor në Izrael u mbajt të shtunën në Tel Aviv, ku morën pjesë rreth 100 mijë njerëz, përfshirë politikanë izraelitë kundër kryeministrit Benjamin Netanyahu. Protesta u mbajtën edhe në Haifa dhe Jerusalem.

Rrugët u mbyllën në Tel Aviv disa orë para fillimit të protestës.

Protesta filloi në rrugën Kaplan dhe më pas u organizua një marshim proteste drejt kompleksit të ndërtesës së qeverisë në Tel Aviv, raportoi Jerusalem Post.

- Advertisement -

Në protestë morën pjesë disa organizata, ndër të cilat Lëvizja për Cilësinë e Qeverisjes e cila mbajti protestën e saj në sheshin Habima para se t’i bashkohej marshimit të përbashkët.

Është java e tretë e protestave në Izrael që kur ministri i drejtësisë Yariv Levin njoftoi planet për të reformuar sistemin gjyqësor, i cili do të reduktonte kompetencat e Gjykatës së Lartë të Izraelit dhe do të rriste ndikimin parlamentar mbi sistemin gjyqësor.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

INSTAT: Çdo orë 5 shqiptarë ikin nga vendi, shumica nuk kthehen më

Shqiptarët po ikin gjithmonë e më shumë dhe pjesa më e madhe e tyre synojnë që të integrohen në vende të tjera dhe të mos kthehen më. Sipas INSTAT...

Trump-it mund t’i ngrihen akuza për posedimin e disa dokumenteve të klasifikuara

Ish-presidentit të SHBA-së, Donald Trumpit, i është thënë se ndaj tij është duke u zhvilluar një hetim penal lidhur me disa dosje të klasifikuara...

A largohen pacientët e huaj pa paguar? Flet stomatologu: Ne kemi disa formula që…

Stomatologu Besnik Sadikaj ishte i ftuar mëngjesin e kësaj të enjteje në “Good Morning Albanians” ku foli për sëmundjen e bruksizmit dhe mënyrat se...

TË FUNDIT

INSTAT: Çdo orë 5 shqiptarë ikin nga vendi, shumica nuk kthehen më

Shqiptarët po ikin gjithmonë e më shumë dhe pjesa më e madhe e tyre synojnë që të integrohen në vende të tjera dhe të mos kthehen më. Sipas INSTAT...

Trump-it mund t’i ngrihen akuza për posedimin e disa dokumenteve të klasifikuara

Ish-presidentit të SHBA-së, Donald Trumpit, i është thënë se ndaj tij është duke u zhvilluar një hetim penal lidhur me disa dosje të klasifikuara...

A largohen pacientët e huaj pa paguar? Flet stomatologu: Ne kemi disa formula që…

Stomatologu Besnik Sadikaj ishte i ftuar mëngjesin e kësaj të enjteje në “Good Morning Albanians” ku foli për sëmundjen e bruksizmit dhe mënyrat se...

Sot, ​Dita Botërore e Oqeaneve

Dita Botërore e Oqeaneve, në 8 qershor, është caktuar nga Kombet e Bashkuara për të mbrojtur oqeanet. Njerëzit në mbarë planetin organizojnë festime për të...

Stoltenberg: NATO duhet të diskutojë garancitë e sigurisë për Kievin

NATO duhet të diskutojë opsionet për t’i dhënë Ukrainës garanci sigurie për kohën pas luftës së saj me Rusinë, tha shefi i aleancës Jens...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×