Franca “digjet” nga protestat, qytetarët kundër rritjes së moshës së pensioneve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në Paris dhe qytete të tjera të Francës, protestat për rritjen e moshës së pensioneve po bëhen më agresive. Kalimi i reformës pa votim në parlament ka revoltuar njerëzit.

Rritja e moshës së pensioneve nuk mbëshetet nga francezët.  Protestuesit në Paris janë përleshur sërish me policinë duke kundërshtuar reformën qeveritare për pensionet.

Mijëra protestues kanë hapur zjarr dhe kanë hedhur sende drejt policisë, e cila ka përdorur gaz lotsjellës për të shpërndarë turmën.

- Advertisement -

Protestat e orëve të para të 18 marsit, shënojnë ditën e dytë të tubimeve të dhunshme, që kur presidenti, Emmanuel Macron, ka vendosur të çojë përpara reformën për rritje të moshës nga 62 në 64 vjeç, pa votim në parlament.

Menjëherë pas vendimit të Macronit, opozita e ka nisur procesin për votë mosbesimi ndaj Qeverisë.

Marine Le Pen, liderja e deputetëve të Marshit Kombëtar në Parlament, e ka quajtur vendimin e Marconit “dështim total për Qeverinë”.

Policia ka arrestuar dhjetëra persona në trazirat që kanë ndodhur afër ndërtesës së Parlamentit, ndërsa protestat janë mbajtur edhe në disa qytete të tjera.

Qeveria ka thënë se ndryshimet në ligjin për pensione janë të domosdoshme për të ruajtur skemën e kontributeve shoqërore dhe shëndetësore.

LEXONI GJITHASHTU: 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

SHBA: Nuk i mbështesim sulmet brenda Rusisë

Shtetet e Bashkuara po vazhdojnë të mbledhin informacione mbi raportet për sulme me dron në Moskë, tha Shtëpia e Bardhë të martën, më 30...

Tensionet në Veri, Haradinaj: Kurti dhe Osmani e kthyen vendin 10 vite pas

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka reaguar në lidhje me situatën e krijuar në Veri dhe me qëndrimet që kanë...

U kap me 45 kg kokainë e mbi 400 mijë euro cash, dënohet shqiptari në Itali

Një 46-vjeçar shqiptar është dënuar me 4 vite dhe 5 muaj burg pasi u kap me 45 kilogramë kokainë dhe me 404 mijë euro...

TË FUNDIT

SHBA: Nuk i mbështesim sulmet brenda Rusisë

Shtetet e Bashkuara po vazhdojnë të mbledhin informacione mbi raportet për sulme me dron në Moskë, tha Shtëpia e Bardhë të martën, më 30...

Tensionet në Veri, Haradinaj: Kurti dhe Osmani e kthyen vendin 10 vite pas

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka reaguar në lidhje me situatën e krijuar në Veri dhe me qëndrimet që kanë...

U kap me 45 kg kokainë e mbi 400 mijë euro cash, dënohet shqiptari në Itali

Një 46-vjeçar shqiptar është dënuar me 4 vite dhe 5 muaj burg pasi u kap me 45 kilogramë kokainë dhe me 404 mijë euro...

“Pranuan bashkëpunimin me Metën, jo me ne”, Pampuri: E çuan PD-në në katastrofë

Deputetja e Partisë Demokratike Orjola Pampuri tha për Euronews Albania se grupimi i Rithemelimit, e çoi Partinë Demokratike drejt katastrofës, pasi sipas saj rezultatet...

Aksident i rëndë në Itali, bie në humnerë autobusi me fëmijë

Një autobus është përfshirë në një aksident dhe ka dalë nga rruga në provincën Massa Carrara, në lokalitetin Tecchia Rossa, midis Pontremolit dhe Zerit. Mediat...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×