Franca kërcënohet me një thatësirë ​​më të madhe se vitin e kaluar

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Byroja Franceze e Kërkimeve Gjeologjike dhe Minierave (BRGM) njoftoi se niveli prej 80 për qind i ujërave nëntokësore në Francë është nën normale dhe se ky vend kërcënohet nga një thatësirë ​​edhe më e madhe se vitin e kaluar.

Niveli prej 45 për qind i ujërave nëntokësore është “i ulët” ose “shumë i ulët”, paralajmëron BRGM në buletinin e saj.

Shkencëtarët presin që problemet e para që lidhen me thatësirën në Francë të shfaqen tashmë në fillim të pranverës, transmeton “Mond”.

- Advertisement -

“Këtë verë prisni vështirësi, tokë të plasaritur, lumenj të thatë dhe pellgje”, thuhet në raportin e BRGM.

Vjeshtën e kaluar nuk pati shumë reshje në Francë dhe filluan vetëm në janar, një ose dy muaj më vonë se sa pritej.

Reshjet janë ndalur tashmë në shkurt, gjë që kujton trendin negativ të vitit të kaluar, shtojnë shkencëtarët, të cilët presin “ndoshta një përkeqësim të ngadaltë të situatës në javët e ardhshme”.

“Ajo që është e paprecedentë është se ky fenomen prek pothuajse të gjithë Francën”, tha Violen Bo, një hidrogjeologe në BRGM.

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Drogë nga Amerika e Jugut drejt Evropës, kapet varka me 1 ton kokainë në Portugali

Autoritetet portugeze kanë kapur rreth 1 ton me kokainë ne një varkë që udhëtonte nga Amerika e Jugut, drejt Evropës. Sipas asaj që shkruajnë se...

Staroviç: Largimi i Policisë së Kosovës i hap rrugë largimit të ushtrisë serbe

Sekretari shtetëror i Ministrisë të Mbrojtjes së Serbisë, Nemanja Staroviç, ka deklaruar se tërheqja e forcave speciale të Policisë së Kosovës nga pjesa veriore...

Dy persona humbën jetën nga granatimet në rajonin rus

Dy gra u vranë gjatë granatimeve nga forcat ukrainase në rajonin kufitar rus Belgorod, tha guvernatori i atij rajoni. Vyacheslav Gladkov tha gjithashtu se katër...

TË FUNDIT

Drogë nga Amerika e Jugut drejt Evropës, kapet varka me 1 ton kokainë në Portugali

Autoritetet portugeze kanë kapur rreth 1 ton me kokainë ne një varkë që udhëtonte nga Amerika e Jugut, drejt Evropës. Sipas asaj që shkruajnë se...

Staroviç: Largimi i Policisë së Kosovës i hap rrugë largimit të ushtrisë serbe

Sekretari shtetëror i Ministrisë të Mbrojtjes së Serbisë, Nemanja Staroviç, ka deklaruar se tërheqja e forcave speciale të Policisë së Kosovës nga pjesa veriore...

Dy persona humbën jetën nga granatimet në rajonin rus

Dy gra u vranë gjatë granatimeve nga forcat ukrainase në rajonin kufitar rus Belgorod, tha guvernatori i atij rajoni. Vyacheslav Gladkov tha gjithashtu se katër...

Mbyllet hetimi për dokumentet e klasifikuara, asnjë akuzë s’do të ngrihet ndaj Pence

Departamenti i Drejtësisë ka mbyllur hetimin për keqpërdorimin e mundshëm të dokumenteve të klasifikuara të gjetura në shtëpinë e ish-zëvendës presidentit amerikan Mike Pence...

Përplasen trenat në Indi, 50 të vdekur dhe 300 të plagosur

Së paku 50 persona kanë vdekur dhe 300 janë shtruar në spital në Indi, pasi një tren me pasagjerë doli nga shinat dhe u...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×