English

Franca, Polonia dhe Gjermania zotohen të forcojnë sigurinë evropiane

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministrat e jashtëm të Francës, Polonisë dhe Gjermanisë janë takuar në Paris për të diskutuar forcimin e mbrojtjes dhe sigurisë së Evropës.

- Advertisement -

Ata folën gjithashtu për ringjalljen e të ashtuquajturit Trekëndëshi i Weimarit. një grupim rajonal prej kohësh i fjetur i krijuar për të promovuar bashkëpunimin midis tre vendeve.

Gjithashtu, kryeministri polak Donald Tusk u takua me presidentin francez Emmanuel Macron në Paris dhe kancelarin gjerman Olaf Scholz në Berlin.

Tusk tha se donte të “rigjallëronte” lidhjet e vendit të tij me partnerët e huaj.

Takimet u zhvilluan pasi Donald Trump sugjeroi që anëtarët e NATO-s të cilët nuk shpenzojnë të paktën 2% të prodhimit të tyre të brendshëm bruto (PBB) në mbrojtje, nuk duhet të presin ndihmë nga Shtetet e Bashkuara nëse ai bëhet përsëri president.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?