English

Frika nga lufta, Mbretëria e Bashkuar do rrisë shpenzimet e mbrojtjes në 2.5% të PBB

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mbretëria e Bashkuar do të rrisë shpenzimet e mbrojtjes në 2.5% të të ardhurave kombëtare deri në vitin 2030.

- Advertisement -

Sipas mediave të huaja, lajmi pritet të bëhet i ditur edhe nga kryeministri Rishi Sunak dhe kjo do të ndodhë në kuadër të një forcimi të politikës ushtarake në një kohë kërcënimesh në rritje.

Rritja e pritshme është më pak ambicioze sesa disa persona të brendshwm tw mbrojtjes thonë se është e nevojshme, por do të thotë dhjetëra miliarda paund shtesë për forcat e armatosura gjatë gjashtë viteve të ardhshme.

Rishi Sunak kishte thënë më parë se çdo investim shtesë do të ndodhte vetëm kur kushtet ekonomike e lejojnë. Ky paralajmërim duket se do të hiqet.

Lëvizja e Mbretërisë së Bashkuar vjen në një kohë të përshkallëzimit të kërcënimeve ndaj sigurisë globale të shkaktuara nga lufta e Rusisë në Ukrainë, konflikti në Lindjen e Mesme dhe një Kinë gjithnjë e më e fortë e kërcënuese.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?