English

Gara presidenciale në SHBA, Donald Trump fiton primaret në New Hampshire

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Donald Trump ka fituar zgjedhjet presidenciale republikane në New Hampshire.

- Advertisement -

Sipas mediave të huaja, rezultati është një pengesë për ish-ambasadoren e OKB-së, Nikki Haley, e cila investoi kohë dhe burime të konsiderueshme financiare për të fituar shtetin.

Ajo është sfiduesi i fundit i madh në garë pasi guvernatori i Floridës Ron DeSantis i dha fund ofertës së tij presidenciale gjatë fundjavës.

Duke folur pas fitores së tij, Trump tha: “Ky nuk është fjalimi juaj tipik i fitores, por le të mos lejojmë që dikush të fitojë kur ajo kishte një natë shumë të keqe”.

Ai më pas shprehu mosbesimin e tij se Haley ishte “ende e varur” pasi doli e treta në Iowa.

Haley tha pas rezultatit: “Kjo garë është larg përfundimit. Ka dhjetëra shtete ende për të përfunduar.”

Ajo e uroi zotin Trump për fitoren e tij, duke shtuar se “ai e fitoi atë”.

Ajo u zotua se vijojë fushatën e saj në shtetin e Karolinës së Jugut, e cila do të mbajë primare të GOP muajin e ardhshëm.

Haley gjithashtu kritikoi Trump që dukej se e ngatërronte atë me ish-kryetaren e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi dhe e sfidoi atë në një debat të drejtpërdrejtë.

Ajo nuk do të konkurrojë në një garë që shpërblen delegatët deri në zgjedhjet paraprake të Karolinës së Jugut më 24 shkurt.

Si ish-guvernatore e shtetit, ajo shpreson se një shfaqje e fortë atje mund ta shtyjë atë në garat e 5 Marsit.

Por në një shtet thellësisht konservator ku Trump është jashtëzakonisht popullor, këto ambicie mund të jenë të vështira për t’u realizuar dhe një humbje e shtetit vendas mund të rezultojë politikisht shkatërruese.

Trump tani mund të mburret se është kandidati i parë presidencial republikan që fiton garat e hapura në Iowa dhe New Hampshire që kur të dy shtetet filluan të udhëheqin kalendarin zgjedhor në 1976.

Duke postuar fitore të lehta në të dy shtetet, Trump po demonstron një aftësi për të bashkuar fraksionet e Partisë Republikane fort pas tij.

Ndërkohë, Joe Biden fitoi gjithashtu në zgjedhjet paraprake demokratike në New Hampshire edhe pse nuk ishte në fletëvotim.

Mbështetësit e tij zhvilluan një fushatë me shkrim në emër të tij për të shmangur një humbje, edhe pse konkursi nuk shpërblen asnjë delegat sepse shkel rregullat e partisë kombëtare për të cilat ai kërkoi.

Biden tha pas të dy rezultateve: “Tani është e qartë se Donald Trump do të jetë kandidati republikan”.

“Dhe mesazhi im për vendin është se aksionet nuk mund të jenë më të larta. Demokracia jonë. Liritë tona personale – nga e drejta për të zgjedhur te e drejta për të votuar”.

“Ekonomia jonë, e cila ka parë rimëkëmbjen më të fortë në botë që nga COVID. Të gjitha janë në rrezik.”

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?