Recep Tayyip Erdogan

Qasja e Armenisë ndaj Azerbajxhanit do të ketë pasoja, thotë Erdogan

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan deklaroi se qasja e Armenisë ndaj Azerbajxhanit është e papranueshme dhe do të keta pasoja. “Ne e...

Erdogan në Beograd: Turqia e gatshme të ndihmojë Kosovën dhe Serbinë në dialog

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan u shpreh i kënaqur për arritjen e marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë për dokumentet dhe shpreson...

Erdogan nis turin ballkanik në Bosnje, negocion krizën politike

Sarajeva ishte ndalesa e parë e turit të Recep Tayyip Erdogan në Ballkan. Presidenti i Turqisë, që historikisht ka lidhje të...

Erdogan kërcënon Greqinë: Do ta paguani shtrenjtë nëse na pengoni në Egje

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan kërcënoi Greqinë se do të paguajë një çmim të lartë nëse vazhdon të pengojë planet turke...

Mitsotakis: Erdogan të merret me ekonominë turke, jo me fantazi neo-otomane

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis ka folur në lidhje me marrëdhëniet e tensionuara mes Athinës dhe Ankarasë. Në një intervistë për CNN,...

Erdogan takim me liderët e Suedisë dhe Finlandës për anëtarësimin në NATO

Presidenti i Turqisë, Recep Tajip Erdogan do të diskutojë me liderët e Suedisë dhe Finlandës të martën, në lidhje me anëtarësimin...

Turqia shqyrton rikthimin e dënimit me vdekje

Turqia do të shqyrtojë rivendosjen e dënimit me vdekje. Kështu bëri me dije Ministri turk i Drejtësisë Bekir Bozdağ. Në vitin 2004,...

Turqia dhe Greqia ‘luftë fjalësh’ për ishujt në Detin Egje

Një 'luftë fjalësh' ka nisur mes Turqisë dhe Greqisë për ishujt në detin Egje, me të dyja vendet që shkëmbejnë akuza...

Erdogan: S’e njoh Mitsotakis si lider të Greqisë, nuk takohem më me të

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan ka deklaruar se nuk e njeh më Kyriakos Mitsotakis si kryeministër të Greqisë fqinje dhe ka...