English

Gjermania përballet me akuza për gjenocid për shitjen e armëve Izraelit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Nikaragua i ka kërkuar gjykatës më të lartë të OKB-së që të ndalojë shitjen e armëve gjermane në Izrael në fillim të një rasti historik.

- Advertisement -

Gjermania akuzohet se ka shkelur konventën e OKB-së për gjenocidin duke dërguar pajisje ushtarake në Izrael dhe duke ndërprerë financimin e agjencisë së ndihmës së OKB-së, shkruan BBC.

Berlini hedh poshtë pretendimet dhe do të paraqesë një mbrojtje në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (ICJ) të martën.

Në vitin 2023, rreth 30% e blerjeve të pajisjeve ushtarake të Izraelit erdhën nga Gjermania, në total 300 milionë euro (326 milionë dollarë; 257 milionë dollarë).

Akuzat bazohen në një rast të veçantë të marrë nga Afrika e Jugut në janar, ku gjyqtarët në Hagë urdhëruan Izraelin të merrte “çdo masë të mundshme” për të shmangur aktet gjenocidale.

Gjykata gjithashtu urdhëroi Hamasin që të lirojë menjëherë të gjithë pengjet e marra nga Izraeli gjatë sulmeve të tij të 7 tetorit.

Izraeli hedh poshtë akuzat se po angazhohet në akte gjenocidale në fushatën e tij në Gaza dhe ka këmbëngulur se ka të drejtë të mbrohet.

Më shumë se 33.000 njerëz janë vrarë në ofensivën e Izraelit në Gaza, thotë ministria e shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi atje, shumica prej tyre civilë. Gaza është në prag të urisë, me Oxfam që raporton se 300.000 njerëz të bllokuar në veri kanë jetuar që nga janari me një mesatare prej 245 kalori në ditë.

Nikaragua thotë se shitjet e armëve të Gjermanisë ndaj Izraelit, të cilat arritën në 326.5 milionë dollarë vitin e kaluar – një rritje dhjetëfish në vitin 2022 – e bëjnë atë bashkëpunëtor në krimet e supozuara të luftës të Izraelit.

Përbërësit për sistemet e mbrojtjes ajrore dhe pajisjet e komunikimit përbënin pjesën më të madhe të shitjeve, sipas agjencisë së lajmeve DPA.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?