Gjykata Evropiane ndëshkon Poloninë dhe Hungarinë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjykata Evropiane e Drejtësisë i hapi rrugë të mërkurën BE-së që të shkurtojë miliarda euro fonde për Poloninë dhe Hungarinë, ku udhëheqësit populistë akuzohen se po shkelin të drejtat dhe liritë demokratike.

Vendimi i Gjykatës Evropiane të Drejtësisë, që hodhi poshtë paditë e Varshavës dhe Budapestit kundër sanksioneve të BE-së, nuk mund të apelohet.

Në lojë, pas këtij vendimi, janë miliarda euro fonde, kohezioni i brendshëm i BE-së dhe qëndrimi i Unionit për çështjet ndërkombëtare.

- Advertisement -

Komisioni Evropian, përmes zëdhënëses Dana Spinant, ka deklaruar se mirëpret vendimin e gjykatës. Ndërsa për kryeministrin polak, vendimi tregon rrezikshmërinë që rrjedh nga pushteti i institucioneve evropiane.

“Centralizimi i strukturave të BE-së është një proces i rrezikshëm. Në dialogun tonë me BE-në, që nuk është një dialog i barabartë, ne këtë po përpiqemi të vëmë në dukje. Kështu e interpretoj unë vendimin”, tha Mateusz Morawiecki, kryeministër i Polonisë.

Ndërsa ministria hungareze e Drejtësisë tha se vendimi është politik dhe i nxitur nga ligji hungarez për mbrojtjen e fëmijëve, duke iu referuar legjislacionit të partisë në pushtet që kufizon mësimet për homoseksualizmin dhe çështjet transgjinore në shkolla.

“Gjykata Evropiane e Drejtësisë mori një vendim politik për shkak të referendumit tonë të ardhshëm mbi mbrojtjen e fëmijëve. Por kjo nuk ishte një surprizë për ne, pasi më herët kryetari i gjykatës e kishte lënë të kuptohej se çfarë duhet të prisnim”, tha Judit Varga, ministre e Drejtësisë, Hungari.

36 miliardë euro nga fonde për rikuperimin nga pandemia të planifikuara për Poloninë dhe 7 miliardë euro për Hungarinë janë ngrirë tashmë nga Komisioni Evropian.

Dy vendet, që u bënë anëtare të bllokut në vitin 2004, kanë kërcënuar me bllokimin e vendimeve të BE-së, të cilat kërkojnë unanimitet e që përfshijnë ato për politikën e jashtme, klimën dhe energjinë.

LEXONI GJITHASHTU:

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“370 mln euro për rritjen e pagave”, Pano: Ja kush do ti paguajë kostot

Ekonomisti Pano Sako komentoi vendimin për rritjen e pagave, ku për këtë plan pritet të investohen 370 milion euro. Në një intervistë për Euronews Albania,...

Kush do ta trashëgojë pasurinë marramendëse të Tina Turner

Tina Turner grumbulloi një vlerë neto marramendëse gjatë gjithë karrierës së saj mbresëlënëse përpara vdekjes së saj tronditëse më 24 maj në moshën 83-vjeçare. Këngëtarja...

Numërohen 71% e votave në Turqi, ja kush kryeson bindshëm

Me më shumë se 71% të votave të numëruara, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan vazhdon të kryesojë kundërshtarin Kemal Kilicdaroglu në balotazhin e sotëm,...

TË FUNDIT

“370 mln euro për rritjen e pagave”, Pano: Ja kush do ti paguajë kostot

Ekonomisti Pano Sako komentoi vendimin për rritjen e pagave, ku për këtë plan pritet të investohen 370 milion euro. Në një intervistë për Euronews Albania,...

Kush do ta trashëgojë pasurinë marramendëse të Tina Turner

Tina Turner grumbulloi një vlerë neto marramendëse gjatë gjithë karrierës së saj mbresëlënëse përpara vdekjes së saj tronditëse më 24 maj në moshën 83-vjeçare. Këngëtarja...

Numërohen 71% e votave në Turqi, ja kush kryeson bindshëm

Me më shumë se 71% të votave të numëruara, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan vazhdon të kryesojë kundërshtarin Kemal Kilicdaroglu në balotazhin e sotëm,...

Festa e qershive në Drobonik, fermerët: Prodhim i pakët por të kënaqur me çmimet

Qershitë, të parat fruta të pranverës, kanë një festë të posaçme në Drobonik të Beratit. Moti i keq nuk ka ndalur banorët dhe fermerët që...

A do e mbështesni Bashën për kreun e PD? Ja si përgjigjet deputeti Gështenja

Deputeti Lefter Gështenja, është shprehur se e gjithë opozita duhet të reflektojë për rezultatin e zgjedhjeve të 14 majit. I ftuar në Euronews Albania ai...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×