Gjyqi për korrupsion ndaj Senatorit Bob Menendez do të fillojë në maj

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjyqi ndaj Senatorit Bob Menendez, i akuzuar për korrupsion, do të fillojë në maj tha të hënën një gjykatës federal në Nju Jork.

Senatori demokrat nga Nju Xhersi ka deklaruar se është i pafajshëm dhe ka hedhur poshtë thirrjet për dorëheqje pas ngritjes së akuzave muajin e kaluar për marrje ryshfeti nga tre biznesmenë.

Gjykatësja Sidney Stein caktoi fillimin e çështjes më 6 maj, duke u dhënë prokurorëve kohë për t’u dorëzuar provat avokatëve të zotit Menendez dhe për t’i lejuar ata që të përgatiten për sfidat ligjore. Prokurorët federalë në Manhatan e kanë akuzuar 69-vjeçarin Menendez dhe gruan e tij se kanë pranuar shufra ari dhe qindra mijëra dollarë në kash në këmbim të përdorimit të ndikimit të senatorit për përfitime për qeverinë e Egjiptit dhe për të ndërhyrë në hetimet e organeve të rendit ndaj biznesmenëve nga Nju Xhersi.

- Advertisement -

Gruaja e senatorit dhe biznesmenët Jose Uribe 56 vjeç, Fred Daibes 66 vjeç dhe Wael Hana 40 vjeç, kanë deklaruar se janë të pafajshëm.

Në dokumentet e aktakuzëz përfshihen edhe foto të shufrave të arit dhe shumave të dollarëve të sekuestruara nga shtëpia e zotit Menendez.

Prokurorët thonë se i akuzuari Wael Hana organizoi takime midis senatorit dhe zyrtarëve egjiptianë, të cilët i kërkuan zotit Menendez që ta miratonte ndihmën ushtarake. Në këmbim, i akuzuari Wael Hana e vuri gruan e senatorit në borderonë e kompanisë së tij.

Rasti në fjalë shënon herën e tretë që janë ngritur akuza ndaj zotit Menendez nga prokurorë federalë. Ai nuk është dënuar asnjëherë.

Zoti Menendez, një nga dy senatorët që përfaqësojnë Nju Xhersin, u largua nga roli i tij si kryetar i Komisionit të Senatit për Marrëdhëniet me Jashtë, siç e kërkojnë rregullat e partisë së tij. Por ai ka thënë se është i pafajshëm dhe ka refuzuar thirrjet e disa prej kolegëve të tij senatorë demokratë për të dhënë dorëheqjen.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shkarkohet drejtori i burgut të Fushë-Krujës

Është shkarkuar drejtori i burgut të Fushë-Krujës, Durim Toska. Sipas burimeve, mësohet se Toska është shkarkuar nga ministri i Drejtësisë Ulsi Manja, me propozim të...

Iu bë atentat, ndërron jetë kushëriri Ardian Nikulaj. Gjendet makina e djegur

Ka ndërruar jetë në spital shënjetra e atentatit të mbrëmjes së sotme në Lezhë, Eno Nikulaj. Burime bëjnë me dije se policia ka gejtur një...

Vdekja e Lear Kurtit, Prençi: Sipas raportit, kishte dëmtime me mjete prerëse

Komisioneri kundër torturës te institucioni i Avokatit të Popullit, Ahmet Prençi, është shprehur se sipas raportit të mjekësisë ligjore, në trupin e Lear Kurtit,...

TË FUNDIT

Shkarkohet drejtori i burgut të Fushë-Krujës

Është shkarkuar drejtori i burgut të Fushë-Krujës, Durim Toska. Sipas burimeve, mësohet se Toska është shkarkuar nga ministri i Drejtësisë Ulsi Manja, me propozim të...

Iu bë atentat, ndërron jetë kushëriri Ardian Nikulaj. Gjendet makina e djegur

Ka ndërruar jetë në spital shënjetra e atentatit të mbrëmjes së sotme në Lezhë, Eno Nikulaj. Burime bëjnë me dije se policia ka gejtur një...

Vdekja e Lear Kurtit, Prençi: Sipas raportit, kishte dëmtime me mjete prerëse

Komisioneri kundër torturës te institucioni i Avokatit të Popullit, Ahmet Prençi, është shprehur se sipas raportit të mjekësisë ligjore, në trupin e Lear Kurtit,...

U qëllua me breshëri kallashnikovi nga një BMW, si ndodhi atentati ndaj Eno Nikulaj

Euronews Albania ka mësuar detaje të reja në lidhje me atentatin e rëndë të ndodhur mbrëmjen e kësaj të shtune në qytetin e Lezhës. Gazetari...

Avokati: S’do ta merrja asnjëherë në mbrojtje një vrasës gjakftohtë si Naim Musreli

Avokati Gentian Rumano refuzoi publikisht në emisionin “Review” në Euronews Albania që të merrte në mbrojtje një person si Naium Murseli, i cili organizoi...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×