Grabitje të dhunshme dhe lidhje me mafien, asgjësohet banda ‘ushtarake’ në Itali

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Karabinierët e qytetit të Kozencës, në Itali kanë asgjësuar një bandë kriminale vendase me bazë në rajonin e Kalabrisë, aktive në kryerjen e aksioneve të dhunshme për të arritur qëllimet e saj.

Në pranga kanë përfunduar 7 persona, të cilët të pajisur me armë të rënda zjarri dhe lëndë shpërthyese u zinin pritë furgonëve të transportit të valutave dhe i grabisnin ato.

Sipas mediave italiane, që citojnë burime policore në dijeni të operacionit, banda përdorte taktika ushtarake për të arritur qëllimet e saj.

- Advertisement -

Në njërin prej rasteve të grabitjeve, anëtarët e saj bllokuan rrugën duke rrëzuar disa pemë dhe më pas, të pajisur me kallashnikovë dhe armë të tjera të rënda qëlluan ndaj furgonit që transportonte paratë, duke detyruar drejtuesin të ndalej.

Më pas grabitësit u larguan përmes disa veturave të shpejta, që rezultonin të vjedhura, si dhe me një sasi parash prej 627 mijë eurosh.

Gjatë operacionit të koduar “Terramala”, në bazë të emrit të një prej komunave në jug të Italisë, përveç arrestimeve u sekuestruan edhe armë të rënda zjarri, lëndë narkotike, si dhe disa letra ku ishin shkruar formula të riteve të anëtarësimit në mafien e plotfuqishme kalabreze.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Nxirja” e arsimit nga “Pisa 2022”, Gjini: Do të ndërtojmë një plan-veprimi

Drejtoresha e Politikave Arsimore, Zamira Gjini, është shprehur se ministria është gati për të ndërtuar një plan-veprimi, pas rezultateve të dobta të arsimit shqiptar...

Merr flakë në lëvizje autobusi me pasagjerë në Elbasan, dyshimet e para

Merr flakë një autobus me pasagjerë në hyrjen perëndimore te qytetit të Elbasanit. Fatmirësisht nuk ka të lënduar. Ndërhyrja e zjarrfikëses ka bërë të...

EMRI/ Me propozim të Manjës, emërohet drejtori i përgjithshëm i Shërbimit të Provës

Me propozim të Ministrit të Drejtësisë, z. Ulsi Manja, Këshilli i Ministrave në mbledhjen e pasdites ka emëruar z. Klevis Qose, Drejtor të Përgjithshëm...

TË FUNDIT

“Nxirja” e arsimit nga “Pisa 2022”, Gjini: Do të ndërtojmë një plan-veprimi

Drejtoresha e Politikave Arsimore, Zamira Gjini, është shprehur se ministria është gati për të ndërtuar një plan-veprimi, pas rezultateve të dobta të arsimit shqiptar...

Merr flakë në lëvizje autobusi me pasagjerë në Elbasan, dyshimet e para

Merr flakë një autobus me pasagjerë në hyrjen perëndimore te qytetit të Elbasanit. Fatmirësisht nuk ka të lënduar. Ndërhyrja e zjarrfikëses ka bërë të...

EMRI/ Me propozim të Manjës, emërohet drejtori i përgjithshëm i Shërbimit të Provës

Me propozim të Ministrit të Drejtësisë, z. Ulsi Manja, Këshilli i Ministrave në mbledhjen e pasdites ka emëruar z. Klevis Qose, Drejtor të Përgjithshëm...

Vuçiç: Marrëveshja e Ohrit mund të jetë kusht për anëtarësim të Serbisë në BE

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ka thënë të mërkurën se ka mundësi që Marrëveshja e Ohrit mund të bëhet pjesë e negociatave të kapitullit 35...

Dodik del para gjykatës, shpërfilli vendimet e përfaqësuesit ndëkombëtar Schmidt

Lideri i serbëve në Bosnje-Hercegovinë, Millorad Dodik, ka dalë të mërkurën para gjykatës, në nisje të procesit gjyqësor kundër tij, lidhur me refuzimin e...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×