Greta Thunberg përballet me një gjyq për protestën suedeze

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mosbindja ndaj urdhrit të policisë mund të sjellë një dënim maksimal deri në gjashtë muaj burg në Suedi.

Greta Thunberg është akuzuar për mosbindje ndaj urdhrit të policisë, vetëm disa muaj pasi u dënua për të njëjtën vepër.

Aktivistja suedeze e klimës u gjobit me 2,500 krona suedeze (rreth 200 euro) në korrik për shkak se nuk u largua nga një protestë kur u urdhërua nga policia.

- Advertisement -

Ajo pranoi gjatë procedurave gjyqësore se nuk i ishte bindur urdhrit të policisë, por u deklarua e pafajshme, duke thënë se po vepronte nga nevoja.

Thunberg u tha gazetarëve në gjykatën e qarkut në Malmö se ishte “absurde që ata që veprojnë në përputhje me shkencën duhet të paguajnë çmimin për të”.

Kur u pyet nëse do të ishte më e kujdesshme pas gjobës, ajo tha se protestuesit e klimës “definitivisht nuk do të tërhiqen”.

Vetëm disa orë pas vendimit, Thunberg dhe aktivistë të tjerë nga ‘Ta tillbaka framtiden’ ose Reclaim the Future u kthyen në portin e Malmö dhe bllokuan një rrugë për kamionët e naftës në shenjë proteste ndaj përdorimit të karburanteve fosile.

Aktivistët, përfshirë Thunberg, u larguan përsëri me forcë nga autoritetet.

Në një deklaratë, prokurorët thanë se demonstrata e 24 korrikut “nuk kishte leje” dhe kishte ndërprerë trafikun drejt portit të ngarkuar. Ata shtojnë se aktivistët e klimës “refuzuan t’i binden urdhrave të policisë për t’u larguar nga vendi”.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“E kemi nën kontroll!” Zv.drejtori i Policisë së Kosovës: Nuk e lëshojmë veriun!

Zëvendës Drejtori i Policisë së Kosovës Veton Elshani tha në një intervistë për Euronews Albania se policia e Kosovës ka numër të mjaftueshëm policësh...

Hovenier: SHBA-ja, e gatshme ta këshillojë Kosovën për statutin e Asociacionit

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka thënë të mërkurën se Shtetet e Bashkuara janë të gatshme ta këshillojnë Kosovën në hartimin e statutit...

Tragjedia me 21 viktima në Itali, pamje nga momenti kur autobusi bie nga ura

Mediat e huaja kanë publikuar pamje nga momenti i aksidentit të autobusit në Itali, ku humbën jetën 21 persona, ndërsa u plagosën dhe dhjetëra...

TË FUNDIT

“E kemi nën kontroll!” Zv.drejtori i Policisë së Kosovës: Nuk e lëshojmë veriun!

Zëvendës Drejtori i Policisë së Kosovës Veton Elshani tha në një intervistë për Euronews Albania se policia e Kosovës ka numër të mjaftueshëm policësh...

Hovenier: SHBA-ja, e gatshme ta këshillojë Kosovën për statutin e Asociacionit

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka thënë të mërkurën se Shtetet e Bashkuara janë të gatshme ta këshillojnë Kosovën në hartimin e statutit...

Tragjedia me 21 viktima në Itali, pamje nga momenti kur autobusi bie nga ura

Mediat e huaja kanë publikuar pamje nga momenti i aksidentit të autobusit në Itali, ku humbën jetën 21 persona, ndërsa u plagosën dhe dhjetëra...

Man Utd dështon sërish, Arsenali ndëshkohet në Francë, Bayern fiton me përmbysje

Manchester United e Arsenal mund të konsiderohen dështimet e mbrëmjes, me djajtë e kuq të cilët u mposhtën me përmbysje nga Galatasaray, me Icardin...

Vendet e BE bien dakord për rregulla të reja menaxhimin e krizave të migracionit

Marrëveshja për të ashtuquajturën Rregullore të Krizës u vulos gjatë një takimi të ambasadorëve në Bruksel, të cilët kishin për detyrë të përfundonin punën...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×