Grevat paralizojnë Britaninë | Punonjës të sektorëve të ndryshëm bojkotojnë punën

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Britania e Madhe është përballur të mërkurën me një nga protestat më të mëdha të 10 viteve të fundit, të organizuara nga punonjës të sektorëve të ndryshëm.

Të parët që kanë braktisur punën kanë qenë mësuesit, të ndjekur nga disa qindra mijëra punonjës të sektorit të transporteve.

Rreth 85 për qind e 23 mijë shkollave shtetërore në Angli dhe Uells kanë qëndruar të mbyllura tërësisht ose pjesërisht për shkak të protestave të docentëve, që sikurse punonjësit e sektorëve të tjerë kërkojnë rritje të pagave përballë shtrenjtimit të jetesës.

- Advertisement -

Protestat e arsimtarëve janë mbajtur si përpara Ministrisë së Arsimit në Londër, ashtu edhe në selitë e universiteteve, pasi atyre u janë bashkuar edhe punonjësit e administratës.

Sa i takon transporteve kanë qenë makinistët ata që kanë bojkotuar punën, bashkë me drejtuesit e autobusëve, duke lënë të boshatisura stacionet kryesore të kryeqytetit britanik.

Në mbarë Mbretërinë e Bashkuar vazhdon përplasja mes qeverisë konservatore dhe sindikatave. Ministrja e Arsimit, Gillian Kigan ka kritikuar protestën e mësuesve, e cila sipas saj nuk ishte e nevojshme për sa kohë negociatat janë në zhvillim e sipër dhe ekzekutivi është shprehur i gatshëm për një rritje të pagave.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×