English

Gruaja e parë në krye të ushtrisë kanadeze, ka komanduar në Afganistan, Irak e Siri

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Për herë të parë në histori, Kanadaja emëroi një grua në krye të Shtabit të Përgjithshëm. Jenny Karinian do të pasojë gjeneralin Wayne Erie, raportoi CBC News.

- Advertisement -

Karinian, e cila është një inxhiniere ushtarake, ka komanduar trupa në Afganistan, Bosnjë dhe Hercegovinë, Irak dhe Siri gjatë 35 viteve të saj në ushtri, dhe më 18 korrik do të marrë detyrën si shefe e shtabit të mbrojtjes, raporton Reuters.

Ajo u regjistrua në Kolegjin Ushtarak Mbretëror në 1986, gjashtë vjet pasi kolegji filloi të pranonte gra.

“Gjatë gjithë karrierës së saj, cilësitë e saj të jashtëzakonshme drejtuese dhe përkushtimi ndaj shërbimit kanë qenë një pasuri e madhe për forcat tona të armatosura,” vuri në dukje Trudeau në një deklaratë.

Trudeau, e cila konsiderohet një feministe e hapur, mori detyrën në fund të vitit 2015 dhe ka ndjekur politika të dizajnuara për të promovuar barazinë gjinore.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?