English

Hamasi pranon rezolutën, shpresë për përfundimin e luftës në Gaza

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Hamasi pranon rezolutën e OKB-së që mbështet planin për t’i dhënë fund luftës me Izraelin në Gaza dhe është gati të negociojë detajet, tha të martën një zyrtar i lartë i grupit militant palestinez.

- Advertisement -

Por ndërmjetësit e Katarit dhe Egjiptit nuk kanë marrë përgjigje zyrtare nga Hamasi apo Izraeli për propozimin e armëpushimit të mbështetur nga OKB, i tha Reuters një zyrtar afër bisedimeve.

Ai shtoi se të dyja palët sugjeruan të martën se plani bie ndesh me qëllimet e tyre, duke ngritur dyshime nëse ndonjë përparim i vërtetë drejt një marrëveshjeje do të ndodhë.

Blinken u takua me zyrtarë izraelitë të martën në një përpjekje për t’i dhënë fund luftës ajrore dhe tokësore izraelite tetë-mujore kundër Hamasit që ka shkatërruar Gazën.

Propozimi i Biden parashikon një armëpushim dhe lirim gradual të pengjeve në këmbim të palestinezëve të burgosur në Izrael, duke çuar në një përfundim të luftës.

Të martën, zyrtari i lartë i Hamasit, Sami Abu Zuhri, i cili ndodhet jashtë Gazës, tha se pranoi rezolutën e armëpushimit dhe ishte gati të negocionte mbi specifikat.

Blinken tha se deklarata e Hamasit ishte një shenjë shpresëdhënëse, por ende nevojitej një deklaratë përfundimtare nga udhëheqësit e Hamasit brenda Gazës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?