Harta e vjetër naziste ndez imagjinatën e gjuetarëve të thesarit në Holandë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një hartë e vjetër naziste që supozohet se shënon vendin ku ushtarët gjermanë fshehën një thesar me vlerë miliona euro gjatë Luftës së Dytë Botërore, ndezi imagjinatën e shumë gjuetarëve amatorë në Holandë këtë javë.

Rural Omeren në lindje të Holandës është shndërruar në një vend grumbullimi për gjuetarët e thesareve që kërkojnë pa u lodhur terrenin me detektorë metalikë dhe sëpata, raporton Reuters.

“Unë shoh grupe njerëzish me detektorë metali gjithandej dhe lajmet për thesarin më bënë të filloj ta kërkoj gjithashtu. Nuk ka gjasa që thesari të jetë ende këtu pas 70 vjetësh, por dua të provoj”, tha banori i Omeren, Jan Hansen.

- Advertisement -

Më 3 janar, Arkivi Kombëtar Holandez publikoi një hartë që supozohet se tregon vendin ku ushtarët nazistë fshehën katër sëndukë të mëdhenj me diamante, rubin, ari, argjend dhe bizhuteri të grabitura në gusht 1944.

Harta iu konfiskua një ushtari gjerman menjëherë pas Luftës së Dytë Botërore dhe u publikua 75 vjet më vonë kur u deklasifikua.

“Ne nuk e dimë me siguri nëse thesari ekzistonte. Arkivi Kombëtar Holandez e ka kontrolluar këtë histori shumë herë dhe ne mendojmë se është e besueshme. Ne u përpoqëm disa herë për ta gjetur thesarin që në vitin 1947, por nuk ia dolëm kurrë”, tha një zëdhënëse e Arkivit Kombëtar Holandez, arkivi i Anna-Marika Samson.

Ish-kryebashkiaku i Omerenit, Klaas Tames, shprehet se “harta me tre pemë dhe një kryq të kuq që shënon vendin ku është varrosur thesari” ndez imagjinatën e shumëkujt, por se kërkimi me siguri nuk do të jetë i lehtë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

TË FUNDIT

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

Kërcënime me jetë, reagon komuniteti i prokurorëve: Nuk lëkundemi

Komuniteti i prokurorëve të Shqipërisë ka reaguar sa i takon kërcënimit me jetë që i është bërë tre kolegëve të tyre. Ata kanë shprehur solidaritetin...

10 vjet nga tragjedia ne Lampedusa, 368 emigrantë humbën jetën

Në Lampedusa u përkujtua 10-vjetori i fundosjes së një anije emigrantësh që mori 368 jetë njerëzish. Qindra u mblodhën në ishullin italian, për nder...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×