English

Houthit sulmojnë anijen greke të mallrave në Detin e Kuq

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ekuipazhi i një anijeje mallrash që lundronte nën flamurin e Liberisë dhe në pronësi të Greqisë u plagos lehtë në një sulm me dron nga rebelët jemenas Houthi në Detin e Kuq, njoftoi Komanda Qendrore e Ushtrisë Amerikane (CENTCOM).

- Advertisement -

Në njoftim thuhet se sulmi ka ndodhur të dielën dhe është dëmtuar anija mallrash “M/V Trans ëorld navigator” e cila vazhdonte të lundronte. Anija ishte ankoruar kohët e fundit në Malajzi dhe ishte rrugës për në Egjipt. Ky është sulmi i katërt Hutu në atë anije.

CENTCOM thekson se sulmet nga Huthi të mbështetur nga Irani kërcënojnë stabilitetin rajonal dhe transportin ndërkombëtar nëpër Detin e Kuq dhe Gjirin e Adenit. CENTCOM thekson se do të vazhdojë të punojë me partnerët për të parandaluar që Houthitë të përsërisin sulmet ndaj anijeve në Detin e Kuq.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?