English

Hungaria shpall gjendjen e jashtëzakonshme për shkak të luftës në Ukrainë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri i Hungarisë Viktor Orban ka vendosur një gjendje të re të jashtëzakonshme në vend për shkak të luftës në Ukrainën fqinje.

- Advertisement -

“Bota është në prag të një krize ekonomike. Hungaria duhet të qëndrojë jashtë kësaj lufte dhe duhet të mbrojë sigurinë financiare të familjeve. Kjo kërkon hapësirë për manovrim dhe veprim të menjëhershëm”, thotë Orban.

Ai thotë se masa do të lejojë qeverinë të reagojë “menjëherë dhe në të gjitha situatat” për të mbrojtur popullin e Hungarisë.

Vendi është tashmë në gjendje të jashtëzakonshme, të futur në përgjigje të pandemisë COVID, e cila do të skadonte të martën e ardhshme.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×