kongo

Papa Françesku në Kongo: Diamantet tuaja janë njollosur nga “helmi i lakmisë”

Papa Françesku dënoi të martën "helmin e lakmisë" për burimet minerale që nxisin konfliktin në Republikën Demokratike të Kongos dhe tha...

8 viktima pas një rrëshqitje dheu në Kongo

Të paktën tetë persona humbën jetën dhe nëntë u plagosën rëndë nga një rrëshqitje e dheut pranë një miniere në lindje...

272 civilë u masakruan nga rebelët në Kongo

Qeveria e Republikës Demokratike të Kongos njoftoi sot se 272 civilë u vranë në një masakër në qytetin lindor të Kishishit...

Zbulohet rasti i tretë me Ebola në Republikën Demokratike të Kongos, thotë OBSH

Autoritetet shëndetësore në Republikën Demokratike të Kongos (DRC) kanë identifikuar një rast të tretë të Ebolës në qytetin Mbandaka, tha të...