English

Hyrjet në Shqipëri u rritën me 62,1% krahasuar me një vit më parë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Nga Shqipëria kanë dalë edhe kanë hyrë më shumë shqiptarë e të huaj në muajin mars të vitit 2022, në krahasim me marsin e vitit të kaluar, sipas INSTAT.

- Advertisement -

Numri i shqiptarëve dhe të huajve që kanë hyrë në Shqipëri nga të gjitha pikat doganore gjatë këtij marsi, është rritur me 62,1% krahasuar me marsin e një viti më parë.

Këtë mars, në Shqipëri hynë 632.961 udhëtarë, nga 275.976 që ishin marsin e vitit të kaluar.

E njëjta gjë vlen edhe për daljet jashtë vendit, ku ka pasur 66,7% më shumë dalje në krahasim me marsin e vitit 2021.

Gjatë tre muajve të parë të 2022-shit, qytetarët – shqiptarë e të huaj -, kanë hyrë kryesisht nga Greqia.

Hyrjet nga Kosova, nga ana tjetër, kanë pasur rënie të ndjeshme me 9,5 %, krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×