English

I zhdukur prej 2 javësh në det, shpëtohet peshkatari, mbijetoi me peshq të gjallë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një peshkatar i cili ishte zhdukur për gati dy javë është gjetur i gjallë duke lundruar në një gomone rreth 110 km nga bregu perëndimor i SHBA.

- Advertisement -

Samaritanët e mirë e gjetën peshkatarin të enjten, tha Roja Bregdetare e SHBA-së në Paqësorin Veriperëndimor në një deklaratë një ditë pasi kishin pezulluar kërkimin e tyre.

Shpëtuesit kanadezë që e gjetën thonë se ai kapi dhe hëngri një salmon për të mbijetuar.

Burri, i cili nuk u identifikua, ishte larguar nga Grey Harbor në shtetin Uashington më 12 tetor në mbrëmje.

Sipas BBC, zyrtarët nuk i përmendën emrat e shpëtuesve apo mënyrën se si e gjetën atë, por King-TV në Seattle i identifikoi ata si Ryan Planes dhe xhaxhai i tij John nga Sooke, një qytet në ishullin Vankuver në British Columbia.

“Unë pashë atë që dukej si një gomone shpëtimi në distancë dhe vrapova brenda dhe vendosa dylbi mbi të dhe më pas ai qëlloi një flakë”, tha Ryan për rrjetin.

“Ne e tërhoqëm atë në bord. Ai më përqafoi shumë dhe ishte emocionale,” vazhdoi John.

Ai shtoi se burri i tha se kishte qenë vetëm në trap për 13 ditë dhe se ai kapi një salmon pasi kishte mbaruar ushqimi.

“I bëmë mëngjesin. Piu tre shishe ujë,” vazhdoi ai. “Ai ishte shumë i uritur, djalë i varfër.”

Burri duket se është në gjendje të qëndrueshme, thonë zyrtarët, dhe u transportua përsëri në breg nga roja bregdetare kanadeze dhe një agjenci tjetër kanadeze e shpëtimit.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?