Inflacioni në rritje, punëtorët në Mbretërinë e Bashkuar në grevë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ndërsa kostoja e jetesës bëhet e papërballueshme, punëtorët në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar vazhdojnë grevën, duke kërkuar paga më të larta për të luftuar inflacionin në rritje.

Sipas sindikatës Unite, rreth 1,600 shoferë autobusësh në Londër lanë punën gjatë fundjavës, midis 27 dhe 28 gushtit, pas grevës së parë të autobusëve në kryeqytet në fundjavën e kaluar.

Shoferët e autobusëve në Londër thonë se u larguan sepse punëdhënësit e tyre nuk kanë arritur të bëjnë një ofertë të arsyeshme pagash. Kompania po ofron një rritje page prej 3.2% në vitin 2022 dhe 4.2% vitin e ardhshëm, por norma e vërtetë e inflacionit (RPI) aktualisht qëndron në 11.8%.

- Advertisement -

“Nuk ka të bëjë fare me një strategji kombëtare apo diçka të tillë, është diçka që ka ndodhur këtu në nivel lokal dhe reflekton atë që po ndodh gjetkë, sepse njerëzit në të gjithë vendin, mendoj se po ndihen njësoj”, tha oficeri rajonal Miles Hubbard për Unite.

“Kjo është arsyeja pse duket se është e koordinuar sepse njerëzit kudo ndihen në të njëjtën mënyrë dhe po arrijnë në të njëjtin përfundim. Mjaft më, nuk do ta durojmë më këtë”, ka shtuar ai.

Asnjë nga sindikatat që mbështetën grevat gjatë muajit gusht nuk kanë planifikuar greva për shtator, megjithatë, sekretari i përgjithshëm i RMT, Mick Lynch thotë se greva të tjera janë “shumë të mundshme”.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×