Inflacioni vijon ‘fluturimin’, BQE: Rritja më e lartë se parashikimet

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Inflacioni në zonën Euro nuk ka arritur ende pikun dhe rrezikon që të rritet më shumë se parashikimet, ka paralajmëruar presidentja e Bankës Qendrore Evropiane.

Komentet e Christine Lagarde kanë lënë të kuptohet për një rritje të mundshme të normave të interesit në të ardhmen, që shton spekulimet se banka nuk do të ndjekë një qasje të moderuar për të luftuar inflacionin.

Rritja e çmimeve të produkteve dhe shërbimeve në 19 vendet që përdorin monedhën e përbashkët preku rekordin prej 10.6 për qind në bazë vjetore muajin e kaluar, edhe pse ekonomistët besojnë se ai do të përkulet në 10.4% në nëntor.

- Advertisement -

Rritja e çmimeve të energjisë si pasojë e luftës në Ukrainë ka qenë burimi kyç i rritjes së inflacionit, që depërtoi në gjithë ekonominë, duke prekur koston e thuajse çdo produkti.

Lagarde sfidoi parashikimet se piku i rritjes së çmimeve është arritur. “Nuk kemi elementë që të na bëjnë të besojmë se kemi arritur pikun e inflacionit dhe se së shpejti do të nisë rënia e tij”, tha Lagarde në Parlamentin Evropian.

Ndërkohë, ekonomistë të pyetur nga agjencia e lajmeve “Reuters” parashikojnë se inflacioni në Eurozonë do të arrijë në 8.5% këtë vit, 6% vitin e ardhshëm dhe 2.3 për qind në 2024-n, përpara se të arrijë objektivin e BQE prej 2% në 2025-n.

Nga ana tjetër, pasiguria nëse Banka do të rrisë normat e interesit me 0.5 ose 0.75 për qind në takimin e ardhshëm që mbahet në fund të vitit ka shkaktuar destabilizimin e tregjeve.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Zbulohet çfarë shkroi në letrën para arrestimit, regjisori iranian lirohet nga burgu

Regjisori iranian Jafar Panahi është liruar përkohësisht nga burgu, disa ditë pasi hyri në një grevë urie për të protestuar ndaj "sjelljes çnjerëzore" të...

Ylli Manjani grushton tavolinën: Nuk paska shteti para për pajisjet e zgjedhjeve?!

Juristi Ylli Manjani u irritua në “Barometri” në Euronews Albania ndërsa flitej për procesin e votimit dhe numërimit në zgjedhje. Sipas tij shtetit nuk i...

KQZ në vështirësi? Celibashi: Paguajmë mirë, por nuk po gjejmë dot operatorë sepse..

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi deklaroi për “Barometri” në Euronews Albania se pagesat për operatorët janë të mira, por sërish ka mungesa. “Për rekrutimin...

TË FUNDIT

Zbulohet çfarë shkroi në letrën para arrestimit, regjisori iranian lirohet nga burgu

Regjisori iranian Jafar Panahi është liruar përkohësisht nga burgu, disa ditë pasi hyri në një grevë urie për të protestuar ndaj "sjelljes çnjerëzore" të...

Ylli Manjani grushton tavolinën: Nuk paska shteti para për pajisjet e zgjedhjeve?!

Juristi Ylli Manjani u irritua në “Barometri” në Euronews Albania ndërsa flitej për procesin e votimit dhe numërimit në zgjedhje. Sipas tij shtetit nuk i...

KQZ në vështirësi? Celibashi: Paguajmë mirë, por nuk po gjejmë dot operatorë sepse..

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi deklaroi për “Barometri” në Euronews Albania se pagesat për operatorët janë të mira, por sërish ka mungesa. “Për rekrutimin...

Kreu i KQZ tregon sa para i dha qeveria për implementimin elektronik

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi thotë se qeveria i ka akorduar KQZ-së, një shumë prej 850 milionë lekësh për implementimin elektronik për 3...

Manjani: Partitë, zero interes për informimin e qytetarëve për Këshillat Bashkiakë

Juristi Ylli Manjani tha për “Barometri” në Euronews Albania se partitë nuk kanë interes për të informuar qytetarët për Këshillat Bashkiakë. Sipas tij deri në...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×