English

Kroaci, inflacioni në nivelin e ri më të lartë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Çmimet e konsumit në Kroaci u rritën me 13.2 për qind me bazë vjetore në tetor, kështu që inflacioni arriti një nivel të ri më të lartë që kur Enti i Statistikave Kroate (DZS) mbajti të dhënat.

- Advertisement -

Norma më e lartë e inflacionit nga viti në vit në Kroaci deri më tani ishte ajo e shënuar në shtator prej 12.8 për qind.

Rritje mujore me 1.3 për qind janë edhe çmimet e mallrave dhe shërbimeve për konsum personal.

Sipas të dhënave të DSZ-së, nga fillimi i vitit deri në fund të tetorit, inflacioni është rritur me 9.4 për qind krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×