Ish-ambasadori Vllahiu: Si do detyrohet Vuçiç të nënshkruajë marrëveshje me Kosovën

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-ambasadori i Kosovës në Republikën Çeke, Arbër Vllahiu thotë se presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç e di mjaft mirë se dialogu me Kosovën, e afron vendin e tij me Bashkimin Evropian.

Në emisionin “Balkan Talks” në Euronews Albania, Vllahiu u shpreh se mbetet për t’i parë kompromisi nga ana e Serbisë, për njohjen e Kosovës, pasi sipas tij, Vuçiç e ka kuptuar se investimet e BE-së, janë më të mëdha se ato të Rusisë.

“Në aspektin ekonomik dhe social, presidenti Vuçiç e ka shumë të drejtë atë që thotë. Presidenti Vuçiç e di shumë mirë se tërheqja e këtyre vendeve nga investimet e tyre në Serbi, do mund ta sillte Serbinë drejt humnerës. Ai e di se dialogun e ka të vetmen shtyllë me të cilën mund ta mbante lidhjen me Bashkimin Evropian dhe rrugën e integrimeve evropiane. Presidenti Vuçiç do që të mbajë dy anë, edhe me BE, por edhe me Rusinë.

- Advertisement -

Ai e di shumë mirë se invenstimet e BE-së janë shumë më të mëdha se të Rusisë në Serbi, por edhe Ballkan. Vuçiç e di, me dialogun do të fitojë më shumë sesa fiton me Rusinë. Vuçiç e di se dialogu do t’i hapë dyert drejt Evropësa, theksoi ai.

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ylli Manjani: Ramës duhet t’i nisë dosja si Saimir Tahirit, ja indiciet

Juristi Ylli Manjani bëri thirrje që SPAK të nisë hetimet ndaj kryeministrit Edi Rama lidhur me përfshirjen e tij në aktakuzën ndaj ish-zyrtarit të...

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS: Duan të heqin Edi Ramën

Deputeti i Partisë Socialiste Etjen Xhafaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se zhurma që po bëhet lidhur me çështjen e ish-zyrtarit të...

Manjani ja plas të qeshurës me Spahiun: Politikanë kujdes si silleni me të dashurat

Sipas juristit Kreshnik Spahiu politikanët duhet të tregojnë më shumë kujdes si sillen me të dashurat sesa me gruan. Në një intervistë për “Now me...

TË FUNDIT

Ylli Manjani: Ramës duhet t’i nisë dosja si Saimir Tahirit, ja indiciet

Juristi Ylli Manjani bëri thirrje që SPAK të nisë hetimet ndaj kryeministrit Edi Rama lidhur me përfshirjen e tij në aktakuzën ndaj ish-zyrtarit të...

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS: Duan të heqin Edi Ramën

Deputeti i Partisë Socialiste Etjen Xhafaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se zhurma që po bëhet lidhur me çështjen e ish-zyrtarit të...

Manjani ja plas të qeshurës me Spahiun: Politikanë kujdes si silleni me të dashurat

Sipas juristit Kreshnik Spahiu politikanët duhet të tregojnë më shumë kujdes si sillen me të dashurat sesa me gruan. Në një intervistë për “Now me...

Spahiu: Si e ndihmoi ish e dashura e shefit të FBI Edi Ramën dhe që askush s’e thotë

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se Allison Guerriero, ish e dashura që denoncoi ish-zyrtarin e FBI Charles Mcgonigal, me...

McGonigal| Spahiu: U godit i përkëdheluri i Perëndimit, Rama dëshmitar në SHBA

Juristi Kreshnik Spahiu tha në “Now me Erla Mëhillin” se deklarata e ish-të dashurës së McGonigal,  Allison Guerriero nuk ka vlera juridike, por politike. Në...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×