Ambasadorja italiane në Australi vdes pas rënies nga ballkoni

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ambasadorja italiane në Australi ka vdekur pasi ra nga ballkoni i shtëpisë ndërsa ndodhej për pushime në vendlindje.

Francesca Tardioli ndërroi jetë në Foligno të shtunën në mbrëmje.

Në momentin e ngjarjes ajo ndodhej e vetme në banesë, raporton agjencia italiane e lajmeve ANSA.

- Advertisement -

Një familjare e saj, njoftoi autoritetet por mjekët nuk arritën ta shpëtonin.

Autoritetet po hetojnë mbi shkaqet e incidentit.

Hetimet e deritanishme të policisë dhe prokurorisë flasin për një akt vetëvrasjeje, raporton “Corriere della Sera”.

Tardioli, dyshohet se është hedhur nga ballkoni i katit të tretë në kushte të rënda psikologjike.

Diplomatja ka përjetuar keq izolimin në Australi për shkak të pandemisë dhe kjo situatë e kishte zhytur në depresion.

Ministria e jashtme e Italisë e cilëson Tardiolin si “profesioniste të admiruar” dhe “një diplomate të jashtëzakonshme”.

Kreu i bashkisë së Foligno, Stefano Zuccarini e përshkruan diplomaten si shembull për t’u ndjekur.

Francesca Tardioli ishte emëruar ambasadore në Australi që prej shtator 2019.

56-vjeçarja ka shërbyer si pjesë e ambasadës italiane në Shqipëri dhe Arabinë Saudite.

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Fituesja e Nobelit për Paqe: Populli do të fitojë ndaj regjimit iranian

Populli iranian do ta mposhtë një herë e mirë autoritarizmin e vendosur nga qeveria, e cila ka humbur ligjshmërinë dhe mbështetjen e popullit, tha...

OBSH: Situata katastrofike shëndetësore në Gazë pothuajse e pamundur të përmirësohet

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha të dielën se do të jetë e pamundur të përmirësohet situata "katastrofike"...

“S’krahasohet çështja Beleri me atë të luftës”, Xhufi: Këto lojëra acarojnë situatën

Historiani Pëllumb Xhufi, foli në lidhje me çështjen “Beleri” dhe kushtet që ka vendosur Greqia për Shqipërinë, që nëse nuk zbatohen atëherë do të...

TË FUNDIT

Fituesja e Nobelit për Paqe: Populli do të fitojë ndaj regjimit iranian

Populli iranian do ta mposhtë një herë e mirë autoritarizmin e vendosur nga qeveria, e cila ka humbur ligjshmërinë dhe mbështetjen e popullit, tha...

OBSH: Situata katastrofike shëndetësore në Gazë pothuajse e pamundur të përmirësohet

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha të dielën se do të jetë e pamundur të përmirësohet situata "katastrofike"...

“S’krahasohet çështja Beleri me atë të luftës”, Xhufi: Këto lojëra acarojnë situatën

Historiani Pëllumb Xhufi, foli në lidhje me çështjen “Beleri” dhe kushtet që ka vendosur Greqia për Shqipërinë, që nëse nuk zbatohen atëherë do të...

Debati për minoritetet, largohet nga emisioni sekretari i Omonias

Tema e vetos së Greqisë dhe betimit të Fredi Belerit si kryetar i Bashkisë së Himarës është shoqëruar me debate në emisionin “Review” në...

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×