English

Ish-prezantues i Fox News, Tucker Carlson nis emisionin e tij në Rusi

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-prezantuesi i Fox News, Tucker Carlson, ka nisur emisionin e tij në Rusi.

- Advertisement -

Sipas burimeve nga mediat e huaja, personaliteti i diskutueshëm i medias amerikane, i cili këtë vit u bë gazetari i parë perëndimor që intervistoi Presidentin Vladimir Putinin që kur Rusia pushtoi Ukrainën, do të drejtojë emisionin e tij në televizionin shtetëror “Russia 24” (Rossiya 24).

Në episodin e parë, Carlson do të diskutojë rreziqet e rriqrave dhe sëmundjes Lyme.

Kush është Carlson?

Carlson, i cili ka qenë një mbështetës i zëshëm i Putinit në të kaluarën, i cili u shkarkua nga Fox News në prill të vitit të kaluar.

Ai zuri vendin kryesor në mbrëmjet e ditëve të javës në Fox News në vitin 2016 me emisionin e tij Tucker Carlson Tonight dhe shpejt u vendos si një lojtar kyç në rrjet dhe një zë me ndikim në politikën republikane.

Prezantuesja shpesh përqafoi teoritë e konspiracionit dhe çështjet e ekstremit të djathtë. Ai vazhdimisht vuri në pikëpyetje efikasitetin e vaksinave kundër COVID dhe i krahasoi mandatet me “eksperimentet naziste”.

Ndërsa ai gjeti sukses me shikuesit, komentet e tij nxitëse bënë që disa reklamues të distancoheshin nga programi.

Pas largimit të tij nga Fox News, ai rifilloi shfaqjen e tij në ‘X’ vitin e kaluar, duke e quajtur faqen e Elon Musk platformën e fundit të madhe të mbetur për të lejuar fjalën e lirë.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?