English

Ish-redaktori i një gazete të njohur franceze spiunoi për KGB-në për 35 vjet 

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Revista franceze L’Express ka zbuluar se ish-redaktori i saj i shquar Philippe Grumbach ka spiunuar për Bashkimin Sovjetik për 35 vjet, me pseudonimin ‘Brock’.

- Advertisement -

Dëshmitë e spiunazhit të Grumbach gjenden në të ashtuquajturat dosjet Mitrokhin, të emërtuara sipas majorit sovjetik, i cili kontrabandoi mijëra faqe dokumente nga arkivat sovjetike dhe ia dorëzoi Britanisë në vitin 1992.

Në mesin e mijëra faqeve të dokumenteve ka informacione për perëndimorët që spiunuan për Bashkimin Sovjetik, raporton BBC.

Disa muaj më parë, një mik i Etienne Girard, redaktor i L’Express, e informoi atë se një i njohur që po hulumtonte dosjet e Mitrokhin-it kishte hasur në arkiva emrin e kësaj reviste.

 

LEXONIN GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?