English

Itali, rikuperohet në një banesë piktura e famshme e humbur 5 dekada më parë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një pikturë e mjeshtrit italian Sandro Botiçeli, e harruar për më shumë se 5 dekada që nga zhdukja e saj në vitet ’80, është rikuperuar nga një familje e thjeshtë në afërsi të qytetit të Napolit.

- Advertisement -

Vepra artistike, që mban emrin “Madona dele Gracie”, tregon fytyrën e ëmbël të shenjtores teksa ushqen me gji.

Ajo dyshohet se është mbajtur për një periudhë të gjatë në një kishë të rrënuar me kalimin e viteve dhe më pas në shtëpinë private në lagjen “Santa Maria la Karità” të qytetit jugor të Italisë.

Nga ekzaminimet paraprake dyshohet se vepra e artit mund të ketë qenë e mbyllur në një kasafortë, e mbuluar nga objekte të tjera.

Sidoqoftë, tani ajo i është dorëzuar Institutit të Trashëgimisë Kulturore të Napolit, prej nga do të dërgohet në laboratorin e Ministrisë së Kulturës, për t’iu nënshtruar analizave të pigmenteve dhe materialit, që do të konfirmojnë origjinalitetin e saj.

Vetëm atëherë, piktura do të mund të ekspozohet për publikun.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?