Italia ndalon politikanët ish-gjyqtarë të rikthehen në sistemin e drejtësisë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qeveria italiane miratoi një reformë të rëndësishme për sistemin aq shumë të kritikuar të drejtësisë.

Sipas kësaj reforme, gjyqtarët nuk do të lejohet të kalojnë direkt nga karriera gjyqësore në politikë ose nga politika të kthehen sërish në drejtësi. Tanimë është në dorën e Parlamentit që reformat të kthehen në ligj.

Reformat për sistemin e drejtësisë në vend janë ndër disa kërkesa të vendosura nga Bashkimi Evropian që Italia të marrë miliarda euro fonde për rimëkëmbjen nga pandemia.

- Advertisement -

Sipas reformave, magjistratët që kandidojnë për poste politike nuk mund ta bëjnë këtë në qarqet ku ata kanë shërbyer si gjyqtarë ose prokurorë në tre vitet e fundit.

Nëse ata zgjidhen, pas përfundimit të postit politik, ata nuk do të mund të shërbejnë në asnjë cilësi gjyqësore, Ministria e Drejtësisë është ajo që i cakton në role administrative.

Për ata magjistratë që kandidojnë për poste politike, por nuk zgjidhen, duhet të kalojnë tre vjet përpara se të mund të kryejnë serish detyrat gjyqësore.

Kjo reformë ka dy objektiva madhore: të rrisë besimin e qytetarëve italian te sistemi i drejtësisë dhe të ndajë politikën nga gjyqësori.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur dhe arsenal armësh

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur nga autorët dhe arsenal armësh Është gjetur automjeti i përdorur në vrasjen e 41-vjeçarit Elton...

Akuzohen për kultivimin e 250 bimëve narkotike, arrestohen 2 persona në Elbasan

Dy shtetas në Elbasan kanë rënë në prangat e Policisë, pasi dyshohet se janë autorë të kultivimit të 250 bimëve narkotike, në muajin qershor,...

EMRI/ I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia, arrestohet 38-vjeçari në Durrës

Një 38-vjeçar në Durrës ka rënë në prangat e Policisë, pasi shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane për veprat penale “Organizata ktiminale” dhe...

TË FUNDIT

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur dhe arsenal armësh

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur nga autorët dhe arsenal armësh Është gjetur automjeti i përdorur në vrasjen e 41-vjeçarit Elton...

Akuzohen për kultivimin e 250 bimëve narkotike, arrestohen 2 persona në Elbasan

Dy shtetas në Elbasan kanë rënë në prangat e Policisë, pasi dyshohet se janë autorë të kultivimit të 250 bimëve narkotike, në muajin qershor,...

EMRI/ I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia, arrestohet 38-vjeçari në Durrës

Një 38-vjeçar në Durrës ka rënë në prangat e Policisë, pasi shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane për veprat penale “Organizata ktiminale” dhe...

Në burg për korrupsion, Leonard Palushi depoziton rekurs në Gjykatën e Lartë

Ish-shefi i hetimit të krimeve në Elbasan Leonard Palushi depoziton rekurs në gjykatën e lartë. Ai kërkon të shpallet i pafajshëm duke kundërshtuar vendimin e...

Begaj përkujton 75-vjetorin e Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut

Presidenti i Republikës, Bajra Begaj, ka përkujtuar 75 vjetorin e krijimit të Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut, një dokument themelor në historinë...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×