Italia ndalon ushqimin sintetik, Meloni mbështet propozimin: Mbron fermerët

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qeveria e djathtë e Italisë ka mbështetur një draft që ndalon mishin e prodhuar në laborator dhe ushqimet e tjera sintetike, me qëllim mbrojtjen e shëndetit dhe njëkohësisht trashëgiminë e ushqimit italian.

Nëse propozimi miratohet, shkelja e ndalimit do të ndëshkohet me gjoba që arrijnë deri në 60 mijë euro.

Francesco Lollobrigida, që drejton Ministrinë e Agrikulturës, deklaroi se lëvizja është me rëndësi për traditën ushqimore të Italisë.

- Advertisement -

Ajo është mirëpritur nga fermerët, por jo nga grupet për mbrojtjen e kafshëve, që e kanë propozuar mishin e prodhuar në laborator si një zgjidhje ndaj shumë problemeve, përfshirë atë për mbrojtjen e ambientit nga emetimet e karbonit dhe atë për sigurinë ushqimore.

Sindikatat dhe kompanitë e agrikulturës kishin mbledhur në muajt e fundit 500 mijë firma në kuadër të një peticioni që bënte thirrje për mbrojtjen e ushqimit natyral përballë atij sintetik dhe kryeministrja Meloni ishte një prej firmëtarëve.

“Ne mund të festojmë për një masë që vendos në pararojë fermerët tanë dhe mbron jo vetëm aspektin e ekselencës, por edhe konsumatorët”, ka deklaruar Meloni.

Drafti i propozuar u miratua pas një seri dekretesh qeveritare, që ndalonin përdorimin e miellit të prodhuar nga insektet si bulku ose nga hardhuca në pica ose makarona.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Pas shkatërrimit të digës nga Rusia, evakuohen banorët nga Hersoni

Ukraina e ka akuzuar Rusinë se e ka sulmuar një digë të madhe në lumin Dnjepër në rajonin e Hersonit të pushtuar nga Rusia. Pas...

Tymi i zjarreve pyjore të Kanadasë rrezikon shëndetin e miliona njerëzve

Autoritetet kanë lëshuar paralajmërime për nivele të rrezikshme të ndotjes së ajrit në Amerikën Veriore, për shkak të zjarreve pyjore në Kanada. Tymi prej zjarreve...

Lind fëmija i parë në mitrën e implantuar nga një robot

Për herë të parë në botë lindi një bebe e mbartur në një mitër të implantuar në nënën e tij nga një robot. Fëmija, i cili është djalë,...

TË FUNDIT

Pas shkatërrimit të digës nga Rusia, evakuohen banorët nga Hersoni

Ukraina e ka akuzuar Rusinë se e ka sulmuar një digë të madhe në lumin Dnjepër në rajonin e Hersonit të pushtuar nga Rusia. Pas...

Tymi i zjarreve pyjore të Kanadasë rrezikon shëndetin e miliona njerëzve

Autoritetet kanë lëshuar paralajmërime për nivele të rrezikshme të ndotjes së ajrit në Amerikën Veriore, për shkak të zjarreve pyjore në Kanada. Tymi prej zjarreve...

Lind fëmija i parë në mitrën e implantuar nga një robot

Për herë të parë në botë lindi një bebe e mbartur në një mitër të implantuar në nënën e tij nga një robot. Fëmija, i cili është djalë,...

Britania thotë se Kina ka mbyllur stacionet jozyrtare policore

Ministri i Sigurisë së Britanisë, Tom Tugendhat, tha më 6 qershor se Kina ka mbyllur “stacionet e shërbimeve policore” që mbarë Mbretërinë e Bashkuar...

Jorida Tabaku dorëhiqet nga postet partiake, ç’ndodhi në mbledhjen e Kryesisë së PD

Mbledhja e Kryesisë së Partisë Demokratike e mbajtur ditën e martë e cila nisi rreth orës 18:00 pasdite e përfundoi pas mesnatës është shoqëruar...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×