English

Italia sekuestron pronën me vlerë 105 milionë euro të ish-pilotit të Formula 1

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Italia ka sekuestruar një kompleks banimi në pronësi të ish-pilotit rus të Formula 1, Nikita Mazepin dhe babait të tij Dmitry, i cili njihet si një ndër oligarkët më të afërt të Presidentit të Rusisë, Vladimir Putin.

- Advertisement -

Policia italiane bëri me dije se vlera e kësaj prone arrin në 105 milionë euro dhe ndodhet në Sardenja, shkruan CNN.

“Një pasuri e paluajtshme me vlerë rreth 105 milionë euro është sekuestruar, pasi i atribuohet miliarderit rus Dmitry Arkadievich Mazepin dhe djalit të tij Nikita Dmitrievich Mazepin. Prona është një kompleks banimi në Portisco, Sardenja”, thuhej në njoftimin e policisë.

Nikita dhe babai i tij, janë të përfshirë në listën e personave të sanksionuar nga Bashkimi Europian, për shkak të pushtimit rus në Ukrainë.

Pak ditë para fillimit të kampionatit botëror të Formula 1, skuadra amerikane e Haas vendosi të heqë pilotin rus, për shkak të lidhjeve të babait të tij me Presidentin rus.

Prona e sekuestruar në Sardenja të Italisë

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?