Izrael, protesta  kundër projektligjit që kufizon autoritetin e Gjykatës së Lartë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Protestuesit në Izrael bllokuan autostradat kryesore dhe u përplasën me policinë të martën, teksa ndërsa koalicioni i djathtë i kryeministrit Benjamin Netanyahu shtyu përpara një projekt-ligj të diskutueshëm që synon kufizimin e autoritetit të Gjykatës së Lartë.

Turmat e protestuesve që valëvitnin flamurin, ndaluan trafikun e mëngjesit në kryqëzimet kryesore dhe në autostrada në mbarë vendin. Disa u shtrinë në rrugë, e të tjerë brohorisnin.

Oficerët e policisë u dërguan mes qindra demonstruesve në Tel Aviv, qendra aktive e biznesit në Izrael. Në hyrje të Jerusalemit, forcat e rendit përdorën një top uji për të shpërndarë disa protestues dhe i larguan me forcë të tjerët nga vendi i ngjarjes.

- Advertisement -

Të paktën 42 persona u arrestuan, tha policia. Protesta tjera janë planifikuar gjatë të martës, duke përfshirë aeroportin kryesor ndërkombëtar të Ben Gurionit.

Përpjekjet e koalicionit nacionalist-fetar të Netanyahut për të modifikuar sistemin e drejtësisë kanë ndezur protesta të pashembullta, duke shkaktuar shqetësim tek aleatët perëndimorë për mirëqenien demokratike të Izraelit, dhe shqetësime për pasoja ekonomike.

Projektligji i ri fitoi një të parë nga tre votat e nevojshme për t’u shkruar në ligj të hënën vonë, pas thirrjeve të ‘për turp’ nga ligjvënësit e opozitës.

Të hënën vonë, projektligji i ri fitoi tre votimet e nevojshme për t’u miratuar si ligj, duke bërë që ligjvënësit e opozitës të thërrasin “turp”.

Për të ndjekur kanalin e youtube të Euronews Albania KLIKO KËTU! 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Lukashenko i premton besnikëri Kinës, lideri bjellorus në Pekin, takim me Xi Jinping

Presidenti bjellorus Alexander Lukashenko përshëndeti “miqësinë e besueshme” të vendit të tij me Kinën, pasi bisedoi kokë më kokë me presidentin Shi Xhinping gjatë...

Bien fitimet e Spotify, kompania suedeze largon nga puna 1500 punonjës

Spotify kompania më e madhe sa i përket shërbimit të transmetimit muzikor ka njoftuar të hënën një reduktim të stafit me "rreth 17%", e thënë ndryshe...

Gjendet i vdekur një amerikan në një qendër emigrimi në Rusi

Një shtetas amerikan është gjetur i vdekur në një qendër të emigrimit në rajonin Krasnodar në Rusi, raportoi gazeta ruse Kommersant më 4 dhjetor. Ernest...

TË FUNDIT

Lukashenko i premton besnikëri Kinës, lideri bjellorus në Pekin, takim me Xi Jinping

Presidenti bjellorus Alexander Lukashenko përshëndeti “miqësinë e besueshme” të vendit të tij me Kinën, pasi bisedoi kokë më kokë me presidentin Shi Xhinping gjatë...

Bien fitimet e Spotify, kompania suedeze largon nga puna 1500 punonjës

Spotify kompania më e madhe sa i përket shërbimit të transmetimit muzikor ka njoftuar të hënën një reduktim të stafit me "rreth 17%", e thënë ndryshe...

Gjendet i vdekur një amerikan në një qendër emigrimi në Rusi

Një shtetas amerikan është gjetur i vdekur në një qendër të emigrimit në rajonin Krasnodar në Rusi, raportoi gazeta ruse Kommersant më 4 dhjetor. Ernest...

45-vjeçari bie nga lartësia duke punuar, përfundon në spitalin e Elbasanit

Një 45-vjeçar në Elbasan ka mbërritur në spital për të marrë ndihmën mjekësore, pasi dyshohet të jetë rrëzuar nga një strukturë metalike teksa ka...

Flet babai i Naim Murselit: Ta dija që e kishte bërë evlati im, ai s’do ishte gjallë

Babai i Naim Murselit, tha se pas arrestimit të djalit të tij, ai nuk ka pasur asnjë kontakt me djalin e tij që pas...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×