English

Izraeli njofton pauzë ushtarake në rrugën e Gazës, lehtëson kalimin e ndihmave

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ushtria izraelite tha të dielën se do të mbajë pauza të përditshme taktike në aktivitetet e veta ushtarake përgjatë rrugës kryesore në jug të Rripit të Gazës, për të lejuar futjen e më shumë ndihmave humanitare në enklavën palestineze.

- Advertisement -

Organizatat ndërkombëtare humanitare kishin paralajmëruar për një rritje të krizës humanitare në këtë pjesë të enklavës.

Ushtria tha se do të vazhdojnë luftimet në qytetin Rafah, ku Izraeli thotë se po e lufton bastionin e fundit të madh të Hamasit – grupit të shpallur organizatë terroriste nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian.

Ajo njoftoi se aktivitetet ushtarake do të ndalen prej orës 5:00 deri në orën 16:00 gjatë ditës, deri në njoftimin e radhës, përgjatë rrugës e cila lidh pikëkalimin Shalom me rrugën Salah al-Din dhe veriun.

Me gjithë trysninë në rritje për një armëpushim në Gazë, arritja e marrëveshjes për ndaljen e luftimeve duket larg, tetë muaj pasi ka filluar lufta në enklavën palestineze.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, tha këtë javë se nuk pret të arrihet një marrëveshje armëpushimi për luftën në Gazë në një të ardhme të afërt, pasi një propozim i mbështetur nga SHBA-ja dhe të tjerët, nuk është pranuar plotësisht nga Izraeli apo Hamasi.

Izraeli e nisi luftën, duke u zotuar për ta shkatërruar Hamasin, pasi grupi radikal palestinez i vrau rreth 1.200 njerëz, kryesisht civilë, si dhe i rrëmbeu mbi 250 të tjerë gjatë sulmit të 7 tetorit në jug të Izraelit.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?