Izraeli shkatërron një shkollë palestineze pranë Betlehemit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Autoritetet izraelite kanë shkatërruar një ndërtesë shkolle palestineze në Bregun Perëndimor të pushtuar, duke shkaktuar një reagim të ashpër nga Bashkimi Evropian.

Departamenti i Ushtrisë izraelite për Koordinimin e Aktiviteteve Qeveritare në Territore (COGAT) njoftoi sot se ndërtesa, e cila ndodhet rreth dy kilometra larg Betlehemit, është ndërtuar në mënyrë të paligjshme, se është “e rrezikshme për sigurinë e kujtdo që ndjek shkollën ose hyn në objekt”, dhe për këtë arsye “duhej të prishej”, raportoi Reuters.

Ndërtesa është më pak se 30 kilometra nga Betlehemi në Ramallah.

- Advertisement -

Delegacioni i Bashkimit Evropian në territorin palestinez tha në llogarinë e tij në Twitter se ishte “i tmerruar” nga shkatërrimi i shkollës, duke paralajmëruar se 60 fëmijë do të prekeshin nga akti.

Delegacioni i BE-së vuri në dukje se prishja e shkollës, “sipas ligjit ndërkombëtar, ishte e paligjshme” dhe se “ai vetëm do të rrisë vuajtjet e popullsisë palestineze dhe do të çojë në përshkallëzim të mëtejshëm”.

COGAT theksoi se pronari i ndërtesës refuzoi disa herë të angazhohej në dialog me autoritetet izraelite në lidhje me statusin e ndërtesës përpara se ajo të prishej.

Nxënësit dhe dëshmitarët okularë thanë se ndërtesa është rrafshuar me tokë në mënyrë të tillë që pothuajse nuk ka asnjë gjurmë se aty ka pasur një shkollë.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kryeministri i Izraelit: Shtëpia e liderit të Hamasit është rrethuar nga trupat tona

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, ka thënë se forcat izraelite po rrethojnë shtëpinë e liderit të lartë të Hamasit në Gaza, Yahya Sinwar. Sipas mediave...

I hodhi ushqimin në fytyrë punonjësit në fast food, gruaja merr dënimin e pazakontë

Një gruaje nga Ohio, e cila u dënua për sulm për gjuajtjen e një  burritoje mbi një punëtore të Chipotle, iu ofrua një mënyrë...

Kevin McCarthy pensionohet nga Kongresi në SHBA

Ish-udhëheqësi i Dhomës së Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara, Kevin McCarthy, ka thënë se do të pensionohet nga Kongresi, në fund të dhjetorit. McCarthy, 58-vjeçar,...

TË FUNDIT

Kryeministri i Izraelit: Shtëpia e liderit të Hamasit është rrethuar nga trupat tona

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, ka thënë se forcat izraelite po rrethojnë shtëpinë e liderit të lartë të Hamasit në Gaza, Yahya Sinwar. Sipas mediave...

I hodhi ushqimin në fytyrë punonjësit në fast food, gruaja merr dënimin e pazakontë

Një gruaje nga Ohio, e cila u dënua për sulm për gjuajtjen e një  burritoje mbi një punëtore të Chipotle, iu ofrua një mënyrë...

Kevin McCarthy pensionohet nga Kongresi në SHBA

Ish-udhëheqësi i Dhomës së Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara, Kevin McCarthy, ka thënë se do të pensionohet nga Kongresi, në fund të dhjetorit. McCarthy, 58-vjeçar,...

Transumanca në Shqipëri futet në UNESCO/ Margariti: Ftesë për një turizëm ndryshe

Elva Margariti ishte pasditen e kësaj të mërkure e ftuar në Euroenws Albania për të folur rreth pranimit të Transumancës në UNESCO. Tashmë shtegtimi...

“Nxirja” e arsimit nga “Pisa 2022”, Gjini: Do të ndërtojmë një plan-veprimi

Drejtoresha e Politikave Arsimore, Zamira Gjini, është shprehur se ministria është gati për të ndërtuar një plan-veprimi, pas rezultateve të dobta të arsimit shqiptar...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×