English

Joe Biden sqaron: SHBA-të nuk e mbështesin pavarësinë e Tajvanit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti amerikan Joe Biden tha sot se SHBA nuk e mbështesin pavarësinë e Tajvanit pas zgjedhjes së Lai Ching-te në zgjedhjet presidenciale të Tajvanit.

- Advertisement -

Lai Ching-te vjen nga një parti që favorizon pavarësinë nga Kina.

“Ne nuk e mbështesim pavarësinë”, u tha presidenti amerikan gazetarëve në Shtëpinë e Bardhë.

Shtetet e Bashkuara nuk e njohin Tajvanin si shtet dhe e konsiderojnë Republikën Popullore të Kinës si qeverinë e vetme legjitime. Megjithatë, SHBA i ofron Tajvanit ndihmë të konsiderueshme ushtarake.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?