English

Kandidati pro Kinës zgjidhet kryeministër në Ishujt Solomon

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ligjvënësit në Ishujt Solomon kanë zgjedhur një kandidat pro Kinës si kryeministër të tyre, një tregues ky që kombi i Paqësorit do të mbetet një aleat i ngushtë i Pekinit.

- Advertisement -

Sipas mediave të huaja, Jeremiah Manele fitoi votimin për kryeministrin të enjten, duke mposhtur kundërshtarin e tij Matthew Wale.

Ai do të pasojë ish-kryeministrin Manasseh Sogavare, një kritik i zëshëm i Perëndimit.

Manele ishte ministër i Jashtëm në vitin 2019. Ai ka treguar tashmë se do të vazhdojë lidhjet e ngushta të vendit me Kinën, duke përfshirë paktin e fshehtë të mbrojtjes dhe sigurisë së ishullit. Kandidatët e opozitës kishin sugjeruar se marrëveshja mund të revokohej, ose së paku t’i zbuloheshin publikut detajet e saj të plota.

Por analistët presin gjithashtu që zoti Manele të ketë një qasje më pak konfrontuese ndaj partnerëve tradicionalë perëndimorë të Solomonëve, si Australia, sesa paraardhësi i tij. Ai shihet gjithashtu si një komunikues më diplomatik.

Kryeministri australian Anthony Albanese ishte ndër të parët që uroi zotin Manele të mërkurën duke thënë se ai priste të punonte ngushtë me udhëheqësin e ri.

“Australia dhe Ishujt Solomon janë miq të ngushtë dhe e ardhmja jonë është e lidhur,” shkroi ai në X, i njohur më parë si Twitter.

Votuesit zgjodhën deputetët në të gjithë vendin në votimin e prillit, por kryeministri dhe lidershipi përcaktohen nga përfaqësuesit e zgjedhur në një sondazh që u zhvillua mëngjesin e së enjtes.

Sogavare në një lëvizje të papritur zgjodhi të mos hynte në garën për kryeministër javën e kaluar, pasi partia e tij mori rezultate më të dobëta se sa pritej në zgjedhjet e përgjithshme të 17 prillit.

Në vend të kësaj, ai formoi një koalicion të ri dhe miratoi zotin Manele si kandidatin për kryeministër të partisë.

Sogavare u bë një figurë gjithnjë e më polarizuese në pesë vitet e tij në detyrë, gjatë të cilave Kina rriti me shpejtësi investimet në vend.

Ai qëndroi pas zotit Manele, ndërsa lideri i ri iu drejtua mediave të enjten pas fitores së tij.

“Unë do të vendos në çdo kohë interesat e popullit dhe vendit tonë mbi të gjitha të tjerat,” tha zoti Manele.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?