Katari ndalon simbolet e Kryqëzatave, paralajmërohen tifozët anglezë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një Botëror me plot tabu dhe ndalime.

Nëse në stadiume ndalohen pijet alkoolike apo edhe zhveshja një tjetër rregull del nga zyrtarët e Katarit.

Tifozëve të Anglisë u është kërkuar që të mos vishen me kostumet e epokës së Kryqëzatave me qëllimin për të shmangur zemërimin e besimtarëve myslimanë në Kupën e Botës në Katar.

- Advertisement -

Imazhet në mediat sociale tregonin sesi tifozët shfaqeshin të veshur me fanellat e Kryqëzatave.

Raportohet se disa nga tifozët u ndaluan nga siguria jashtë stadiumit përpara ndeshjes Angli-Iran. Kostumet janë mjaft të zakonshme në ndeshjet e Anglisë, por kanë shkaktuar bujë në Katar për shkak të botëkuptimeve.

Veshje të tilla kanë shkaktuar debate të shumta në rrjetet sociale gjithashtu.

Duke shkruar në Twitter, një person u shpreh: “Tifozët e Anglisë që veshin rrobat e Kryqëzatave në Kupën e Botës është maja e arrogancës perëndimore”. “Ata po vishen si Shën Gjergji, shenjtori mbrojtës, por ndoshta nuk e kuptojnë vërtet kuptimin e asaj që kanë veshur”, shprehet dikush tjetër.

Por ky debat rikthen historinë.

Kryqëzatat ndodhën viteve 1095 dhe 1291, kur ushtritë e krishtera luftuan për të pushtuar Jerusalemin nga Shteti Islamik.

Pavarësisht paralajmërimeve, duket e vështirë të ndalosh tifozët anglezë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Në 2030 do studiojnë për influencer”, Nora Malaj: Sistemi i arsimit ka dështuar

Ish-ministrja Nora Malaj tha në një intervistë për “Review” në Euronews Albania se në vitin 2030 pritet që studentët të zgjedhin degën e influencerit,...

Mehmeti ironizon sistemin arsimor: T’i them familjes rrini pa bukë se hamë titullin

Pedagogu Ndriçim Mehmeti ironizoi në një intervistë për “Review” në Euronews Albania sistemin arsimor. Ai kujtoi se pritej rritje e madhe nga kuotat e mbrojtura,...

Degët më pak të preferuara dhe më të kërkuarat në Universitetin e Tiranës

“Review” në Euronews Albania ka paraqitur një listë me degët më të kërkuara në Universitetin e Tiranës.   10 Degët më të kërkuara në UT   1 Informatikë Ekonomike 98.75% 2 Informatikë 98.50% 3 Financë 96.59% 4 Drejtësi 94.92% 5 Teknologji...

TË FUNDIT

“Në 2030 do studiojnë për influencer”, Nora Malaj: Sistemi i arsimit ka dështuar

Ish-ministrja Nora Malaj tha në një intervistë për “Review” në Euronews Albania se në vitin 2030 pritet që studentët të zgjedhin degën e influencerit,...

Mehmeti ironizon sistemin arsimor: T’i them familjes rrini pa bukë se hamë titullin

Pedagogu Ndriçim Mehmeti ironizoi në një intervistë për “Review” në Euronews Albania sistemin arsimor. Ai kujtoi se pritej rritje e madhe nga kuotat e mbrojtura,...

Degët më pak të preferuara dhe më të kërkuarat në Universitetin e Tiranës

“Review” në Euronews Albania ka paraqitur një listë me degët më të kërkuara në Universitetin e Tiranës.   10 Degët më të kërkuara në UT   1 Informatikë Ekonomike 98.75% 2 Informatikë 98.50% 3 Financë 96.59% 4 Drejtësi 94.92% 5 Teknologji...

Publikohet video e vrasjes së policit Afrim Bunjaku në Kosovë

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha deklaroi për mediat se polici që humbi jetën pas sulmit në veri të Kosovës, Afrim...

Reagimi i parë zyrtar i Mbretërisë së Bashkuar për shtimin e trupave në Kosovë

Forcat e Mbretërisë së Bashkuar do të vendosen në misionin paqeruajtës të NATO-s në Kosovë pas një kërkese të NATO-s. Kjo vjen pas sulmit të...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×