KE kërcënon Hungarinë/ Unioni, drejt pezullimit të fondeve për vendin anëtar

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Komisioni Evropian ka zgjedhur një linjë të ashpër kundër qeverisë së Viktor Orban dhe insiston për një shkurtim masiv prej 20 për qind të fondeve të BE-së për 7 vitet e ardhshme, barabar me 7.5 miliardë euro.

Brukseli mendon se 17 masat e propozuara nga Hungaria për të frenuar korrupsionin janë të pamjaftueshme dhe Budapesti duhet të bëjë më shumë në mënyrë që fondet të zhbllokohen.

Parlamenti Evropian ishte i të njëjtit mendim. Të enjten ligjvënësit miratuan një rezolutë që i kërkon Unionit të mos lëvrojë fonde derisa të ketë ndryshime reale.

- Advertisement -

“Ata kanë bërë shumë premtime dhe kanë ndryshuar disa ligje, por ne duam të shohim nëse këto ndryshime funksionojnë. Duam të shohim që në Hungari të mos ketë më korrupsion, që rendi dhe ligji të respektohen. Ka disa sinjale pozitive nga qeveria hungareze, por në parlament mendojmë se jemi shumë larg implementimit tërësisht të 17 masave”.- shprehet Daniel Freund, euro-deputet gjerman.

Qeveria e Viktor Orban është kritikuar nga BE për regres demokratik dhe korrupsion sistematik ndër vite. Unioni aplikoi të ashtuquajturin mekanizmi i sundimit të ligjit ndaj vendit, për herë të parë në historinë e tij. Ky mjet ligjor i mundëson Brukselit të pezullojë fondet.

Nga ana e saj, Hungaria tha se me masat e reja anti-korrupsion dhe kontrollin e procedurave të tenderimit i ka bërë detyrat. Ministri për Fondet e BE-së deklaroi se Budapesti nuk do të humbasë as edhe një qindarkë.

“Me rëndësi për ne është se ata po flasin për pezullimin, por nuk po na i marrin paratë. Përballë përmbushjes së zotimeve tona, ne mund t’i kemi fondet. Dhe kur marrim përsipër diçka, ne caktojmë edhe afatin e realizimit të planeve. Kjo është aprovuar edhe nga Komisioni dhe ata e dinë shumë mirë se brenda afatit të caktuar, 24 nëntor, ne nuk mund të arrijmë të gjithë objektivat”.- thotë Tibor Navracsics, ministër për Fondet Evropiane.

Aktualisht, Hungaria po lufton me inflacionin rekord, valutën e zhvlerësuar dhe deficitin e lartë buxhetor, që e bën ekonominë e vendit të varur nga fondet. Shtetet anëtare do të vendosin nëse do të marrin masa ndëshkuese në dhjetor.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

KFOR thirrje protestuesve: Shmangni dhunën

Ushtarët e KFOR-it të Komandës Rajonale-Lindje nga Kompania Italiane, kanë qëndruar në Leposaviç, gjatë gjithë javës, duke ofruar siguri për të gjithë qytetarët atje. Ata...

EMRAT| Kush është 24-vjeçari që mbyti nënën në Përmet?

Mbrëmjen e kësaj të shtune në Përmet, Albi Muhollari ka mbytur nënën e tij, Zeniate Muhollari. Autori i ngjarjes së rëndë, sipas informacioneve paraprake nga...

E trishtë| Rrëzohet në trotuar, ndërron jetë gruaja në Kavajë

Një 83-vjeçare nga Polanda ka humbur jetën pasi është rrëzuar në trotuar. Ngjarja ka ndodhur këtë të shtunë në afërsi të një hoteli te Mali...

TË FUNDIT

KFOR thirrje protestuesve: Shmangni dhunën

Ushtarët e KFOR-it të Komandës Rajonale-Lindje nga Kompania Italiane, kanë qëndruar në Leposaviç, gjatë gjithë javës, duke ofruar siguri për të gjithë qytetarët atje. Ata...

EMRAT| Kush është 24-vjeçari që mbyti nënën në Përmet?

Mbrëmjen e kësaj të shtune në Përmet, Albi Muhollari ka mbytur nënën e tij, Zeniate Muhollari. Autori i ngjarjes së rëndë, sipas informacioneve paraprake nga...

E trishtë| Rrëzohet në trotuar, ndërron jetë gruaja në Kavajë

Një 83-vjeçare nga Polanda ka humbur jetën pasi është rrëzuar në trotuar. Ngjarja ka ndodhur këtë të shtunë në afërsi të një hoteli te Mali...

Ish-prokurori për arrestimin e zyrtares: Raportuan te Rama që po kapim njeriun tuaj

Ish-prokurori Eugen Beci komentoi për “Review” në Euronews Albania arrestimin e sekretares së Përgjithshme të ministrisë së Shëndetësisë Joana Duro dhe punonjëses Laura Sheto. Sipas...

Avokati: Cili është fati i keq i Saimir Tahirit për të marrë pafajësinë

Avokati Jordan Daci komentoi nga studio e emisionit “Revieew” në Euronews Albania, mundësitë që ish-ministri i Brenshëm Saimir Tahiri të fitojë pafajësinë në Gjykatën...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×