KE propozon pezullimin e marrëveshjes për lehtësimin e vizave me Rusinë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ky propozim i KE-së, që u miratua të martën, është në linjë të njëjtë me atë që ishin marrë vesh ministrat e Jashtëm të BE-së gjatë takimit joformal që u mbajt javën e kaluar në Pragë të Republikës Çeke

“Shtetet si Rusia, që bëjnë agresion dhe luftë, nuk do të duhej të kualifikoheshin për lehtësim të vizave përderisa vazhdon të zbatojë politikë destruktive të jashtme dhe agresion ushtarak ndaj Ukrainës, duke demonstruar mospërfillje të rendit ndërkombëtar”, thuhet në njoftimin e Komisionit Evropian.

- Advertisement -

Pezullimi i marrëveshjes, sipas Komisionit Evropian, është edhe përgjigje ndaj kërcënimeve të sigurisë të bllokut dhe interesave të tij si dhe shteteve anëtare si rezultat i pushtimit të paprovokuar rus të Ukrainës.

Pezullimi nënkupton se shtetasit e Rusisë nuk do të mund të llogarisin më në qasje të privilegjuar në BE dhe do të përballen me një proces më të gjatë për marrjen e vizave, më strikt dhe do të paguajnë më shtrenjtë për viza.

Në njoftimin e KE-së thuhet se “BE-ja do të mbetet e hapur për disa kategori të qytetarëve të Rusisë që udhëtojnë për nevoja esenciale, përfshirë ata që kanë anëtarë të familjes në BE, gazetarët, disidentët dhe përfaqësuesit e shoqërisë civile”.

Komisionerja e BE-së për Çështje të Brendshme, Ylva Johansson, duke përsëritur se Rusia e ka shkelur parimin e mirëbesimit dhe themelet e së drejtës ndërkombëtare me agresionin ndaj Ukrainës dhe krimet e pretenduara të luftës që forcat e saj po bëjnë atje, tha se vendimi i sotëm është dëshmi e unitetit të BE-së përballë sjelljes agresive të Moskës.

“Propozimi i sotëm është përgjigje e fuqishme dhe e përbashkët e BE-së. Së shpejti do të dalim me udhëzime se si të forcojmë masat e kontrollit për kërkesat për viza nga qytetarët e Rusisë dhe po ashtu edhe kontrollin e vendkalimeve kufitare, pa e shkëputur veten nga disidentët në Rusi dhe shoqëria civile” , tha Johansson.

Nga disa shtete të BE-së, sidomos nga Polonia dhe vendet Baltike, ka pasur propozim që blloku evropian të ndalojë tërësisht lëshimin e vizave për qytetarët e Rusisë.

Por, një masë e tillë nuk ka marrë mbështetjen e disa vendeve, që i kanë cilësuar si “kundërproduktive” dhe që do të mund të forconte regjimin e presidentit Vladimir Putin në Rusi, nëse të gjithë qytetarëve rusë do t’u ndalohej hyrja në BE.

Si kompromis, vendet anëtare janë pajtuar që të pezullohet marrëveshja e lehtësimit të vizave, që do ta bëjë marrjen e vizave për qytetarët rusë./REL/

LEXONI GJITHASHTU: 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Spahiu: Deklaratat raciste të Londrës për shqiptarët, si Hitleri për çifutët

Juristi Kreshnik Spahiu është shprehur se retorika e Londrës për shqiptarët është e njëjtë si e Hitlerit për hebrenjtë. Në një intervistë për Euronews Albania,...

“Asnjë koment për PD!”, Besjan Ajazi: Qytetarët e kanë të qartë kush punon për ta

Kandidati socialist për bashkinë e Gramshit Besjan Ajazi tha për Euronews Albania se ai nuk ka asnjë komet për të bërë rreth kundërshtarit politik,...

Tentoi të korruptonte punonjësit e Policisë, arrestohet 49-vjeçari në Shkodër

Një 49-vjeçar është arrestuar në Shkodër pasi ka tentuar që të korruptojë punonjësit e policisë rrugore në mënyrë që këto të fundit të mos...

TË FUNDIT

Spahiu: Deklaratat raciste të Londrës për shqiptarët, si Hitleri për çifutët

Juristi Kreshnik Spahiu është shprehur se retorika e Londrës për shqiptarët është e njëjtë si e Hitlerit për hebrenjtë. Në një intervistë për Euronews Albania,...

“Asnjë koment për PD!”, Besjan Ajazi: Qytetarët e kanë të qartë kush punon për ta

Kandidati socialist për bashkinë e Gramshit Besjan Ajazi tha për Euronews Albania se ai nuk ka asnjë komet për të bërë rreth kundërshtarit politik,...

Tentoi të korruptonte punonjësit e Policisë, arrestohet 49-vjeçari në Shkodër

Një 49-vjeçar është arrestuar në Shkodër pasi ka tentuar që të korruptojë punonjësit e policisë rrugore në mënyrë që këto të fundit të mos...

“Kandidimi, nder dhe vlerësim!” Besjan Ajazi: Mbështetjen e PS do ta kthej në punë

Deputeti socialist  Besjan Ajazi do të lërë të hënën mandatin e deputetit në mënyrë që të vazhdojë punën e tij për fushatën elektorale. Ajazi...

Spahiu: Opozita shqiptare do bashkohet një ditë, por pa Sali Berishën

Juristi Kreshnik Spahiu është shprehur se opozita shqiptare do të bashkohet një ditë por pa Sali Berishën. Në një intervistë për Euronews Albania ai nënvizoi...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×