Këto janë vendet më të bukura që mund t’i vizitoni gjatë Krishlindjeve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Nga dekorimet tradicionale te tezgat prej druri, ushqimet dhe pijet e shijshme, Krishtlindjet në Evropë janë një vend i përsosur për t’u vizituar gjatë kësaj feste.

Tregjet e Krishtlindjeve gjenden në të gjithë Evropën, në qytete të mëdha dhe të vogla.

Disa nga vendet që mund t’i vizitoni janë:

- Advertisement -

Colmar, Francë

Ndërsa çdo treg i Krishtlindjeve është i veçantë në mënyrën e vet, Colmar’s është një nga tregjet e Krishtlindjeve që është sugjeruar kryesisht nga krijuesit e përmbajtjes në TikTok.

Këtë vit, tregu i Krishtlindjeve në Colmar do të hapet zyrtarisht më 24 nëntor dhe vizitorët do të mund të përjetojnë një eksperiencë të paharrueshme deri më 29 dhjetor.

Qendra e qytetit të Colmar përbëhet nga thesare të ndryshme arkitekturore të cilat përzihen mrekullisht me ndriçimin që është projektuar posaçërisht për të nxjerrë në pah trashëgiminë e qytetit.

Pragë, Republika Çeke

Tregu i dytë i Krishtlindjeve në Evropë që është sugjeruar shumë nga shumë persona për t’u vizituar gjatë pushimeve dimërore është tregu i Pragës.

Këtë vit, tregu i Krishtlindjeve i kryeqytetit të Republikës Çeke do të jetë i hapur nga 26 nëntori deri më 26 janar. Tregu i Krishtlindjeve i Pragës është projekti më i madh i këtij lloji në vend, ku vizitorët mund të shijojnë verën e zier, biskotat tradicionale çeke të

Përveç ushqimit, në tregun e Krishtlindjeve të Pragës, vizitorët mund të blejnë punime artizanale vendase, bizhuteri, lodra prej druri, si dhe kukulla të veshura me veshje tradicionale.

Strasburg, Francë

Përveç sa më sipër, tregu i Krishtlindjeve i Strasburgut u rendit edhe në top dhjetë listën e tregjeve që duhen vizituar këtë vit gjatë pushimeve dimërore.

Sipas një krijuesi të TikTok, Helen in Between, me më shumë se 300 tezga, tregu i Krishtlindjeve në Strasburg, Francë, është një nga tregjet më të mira në Evropë.

Tezgat në këtë treg janë të hapura çdo ditë për një muaj të tërë,  nga 24 nëntori deri më 24 dhjetor dhe gjatë kësaj periudhe vizitorët do të mund të shohin qytetin nën dritat si dhe të provojnë ushqime të ndryshme që tregu ofron.

Tregu më i vjetër i Krishtlindjeve në Evropë u zhvillua në Strasburg në vitin 1570, dhe që atëherë, qyteti ka vazhduar traditën e tij, duke mbetur një nga destinacionet kryesore për t’u vizituar gjatë periudhës së Krishtlindjes.

Talin, Estoni

I përshkruar si një ‘treg përrallash’ nga Jou Jou Travel, një krijues i përmbajtjeve të udhëtimit të TikTok, tregu i Krishtlindjeve i Talinit renditet gjithashtu ndër ato që duhen vizituar gjatë pushimeve dimërore.

Tregu i Krishtlindjeve i Talinit do të jetë i hapur nga 25 nëntor 2022, deri më 8 janar 2023. Ky treg është vlerësuar si tregu më i bukur i Krishtlindjeve në Evropë tre vjet më parë dhe tani është një nga tregjet më të vizituara në Evropë.

Është vlerësuar se çdo vit, rreth gjysmë milioni vizitorë arrijnë në Talin gjatë pushimeve dimërore.

Për më tepër, ashtu si në tregjet e tjera të Krishtlindjeve, vizitorët do të mund të provojnë ushqime të ndryshme, të blejnë punime artizanale dhe të kalojnë një kohë të paharrueshme.

Budapest, Hungari

Lista nuk do të ishte e plotë pa Festën e Ardhjes së Budapestit në Bazilikë. Tregu i Krishtlindjeve i Budapestit ka hapur tashmë dyert përpara Bazilikës së Shën Stefanit më 18 nëntor dhe tregu do të qëndrojë i hapur deri më 1 janar 2023.

Në Budapest të gjithë vizitorët mund të shohin pemën 12 metra të gjatë dhe mund të futen edhe në unazën e patinazhit për një përvojë të gjitha-në-një.

Bruges, Belgjikë

Edhe pse ka shumë tregje të tjera të bukura të Krishtlindjeve në të gjithë Evropën, tregu i Krishtlindjeve i Bruges përfundon këtë listë.

Tregu i Krishtlindjeve i Bruges do të jetë i hapur nga data 25 nëntor 2022 deri më 8 janar 2023 dhe gjatë kësaj kohe të gjithë do të mund të përjetojnë një atmosferë të mrekullueshme.

Tregu i Krishtlindjeve i Bruges do të jetë i vendosur në Markt dhe Simon Stevinplein këtë vit dhe do të ketë dhjetëra tezga që ofrojnë të gjitha llojet e ushqimeve dhe pijeve.

Tregje të tjera të Krishtlindjeve në Evropë që gjithashtu duhen vizituar janë ato të Bazelit (Zvicër), Metz (Francë), Vjenën (Austri), Trier (Gjermani), Bruksel (Belgjikë) dhe Edinburg (Skoci), ndër të tjera, shkruan schengenvisainfo.

LEXONI GJITHASHTU:

 

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Mbyllet procesi i Primareve në Shijak e në Kolonjë

Në Shijak është mbyllur numërimi i votave të primareve. Kandidati fitues nga primaret është Rezeart Tusha me 333 vota, ndërsa Astrit Hoxha në vend të...

’’Mmic’’ sjell Baldwin në Tiranë, një histori e trilluar mbi të vërtetën

Aktorët Natalia Sanchez dhe Wiliam Baldwin kanë vizituar Shqipërinë si pjesë e kastit të filmit "My mother is a Cosmonaut". Një histori e trilluar, me një zanafillë të vërtete nga regjisori Andi Deliana. ‘’My...

Koha për krishtlindje, qytetet italiane mirëpresin qytetarë e turistë

Siç ndodh çdo vit më 3 dhjetor, përmes një ceremonie  në Sheshin Shën Pjetër të Vatikanit u instalua skena e cila risjellë në kujtesë...

TË FUNDIT

Mbyllet procesi i Primareve në Shijak e në Kolonjë

Në Shijak është mbyllur numërimi i votave të primareve. Kandidati fitues nga primaret është Rezeart Tusha me 333 vota, ndërsa Astrit Hoxha në vend të...

’’Mmic’’ sjell Baldwin në Tiranë, një histori e trilluar mbi të vërtetën

Aktorët Natalia Sanchez dhe Wiliam Baldwin kanë vizituar Shqipërinë si pjesë e kastit të filmit "My mother is a Cosmonaut". Një histori e trilluar, me një zanafillë të vërtete nga regjisori Andi Deliana. ‘’My...

Koha për krishtlindje, qytetet italiane mirëpresin qytetarë e turistë

Siç ndodh çdo vit më 3 dhjetor, përmes një ceremonie  në Sheshin Shën Pjetër të Vatikanit u instalua skena e cila risjellë në kujtesë...

Pentagoni përuron avionin “B-21”. SHBA, kontrast zhvillimit kinez

Avioni i ri amerikan, me kapacitete bërthamore dhe i pakapshëm nga radarët, bëri debutimin e parë të premten pas vitesh të tëra prodhimi në...

Çmim kufizues naftës ruse, vendet e BE-së arrijnë marrëveshjen, kostoja 60$ për fuçi

Vendet e Bashkimit Evropian ranë dakord të premten të kufizojnë çmimin e naftës ruse që transportohet në rrugë detare në 60 dollarë për fuçi,...Sondazh

Përmbytjet, a mendoni se duhet të shpallet Gjendja e Fatkeqësisë Natyrore?
×