EMRAT | Personat që financonin dhe gjenin tregun për laboratorin e kokainës në Fier

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Nikolen Gjelona është personi i cili është arrestuar në rolin e financuesit, në lidhje me laboratorin e kokainës të zbuluar në Frakull të Fierit, ndërsa Klajdi Kodra është i arrestuari, i cili siguronte tregun për shitjen e kokainës që do të përfitohej nga një proces kimik, pasi ishte lënda narkotike ishte përzierë me pleh kimik.

Janë këto detajet e fundit të raportuara nga gazetari i Euronews Albania, Eni Ferhati. Në kërkim, janë shpallur dy shtetas kolumbianë, të cilët dyshohet se kanë hyrë në Shqipëri në mënyrë ilegale, por ende nuk është bërë i mundur arrestimi i tyre.

Nuk përjashtohet mundësia që ata të jenë larguar ilegalisht nga Shqipëria, andej dhe nga erdhën. Ende nuk është e qartë sesa është sasia e kokainës që ishte trafikuar përmes kësaj mënyre, teksa hetimet kanë zgjatur për 5 muaj.

- Advertisement -

Ka qenë fillimisht DEA amerikane që ka vënë në dijeni autoritetet malazeze, të cilët më pas janë vënë në kontakt me autoritetet shqiptare.

Vëzhgimi është bërë nga Drejtoria e Forcave Operacionale në Policinë e Shtetit, duke pasur në vëzhgim 50 persona dhe më pas është zbuluar duke i vënë në përgjim dhe duke përdorur metoda speciale të hetimit.

Lënda narkotike përpunohej në Frakull të Fierit dhe laboratori u gjet në banesën e ish-kryeplakut të fshatit, Viktor Çervanaku. Krahas kontrolleve në Fier, janë ushtruar kontrolle edhe në Tiranë dhe Kolonjë.

Deri më tani janë arrestuar 15 persona, 4 prej të cilëve në Tiranë.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

’’Mmic’’ sjell Baldwin në Tiranë, një histori e trilluar mbi të vërtetën

Aktorët Natalia Sanchez dhe Wiliam Baldwin kanë vizituar Shqipërinë si pjesë e kastit të filmit "My mother is a Cosmonaut". Një histori e trilluar, me një zanafillë të vërtete nga regjisori Andi Deliana. ‘’My...

Koha për krishtlindje, qytetet italiane mirëpresin qytetarë e turistë

Siç ndodh çdo vit më 3 dhjetor, përmes një ceremonie  në Sheshin Shën Pjetër të Vatikanit u instalua skena e cila risjellë në kujtesë...

Pentagoni përuron avionin “B-21”. SHBA, kontrast zhvillimit kinez

Avioni i ri amerikan, me kapacitete bërthamore dhe i pakapshëm nga radarët, bëri debutimin e parë të premten pas vitesh të tëra prodhimi në...

TË FUNDIT

’’Mmic’’ sjell Baldwin në Tiranë, një histori e trilluar mbi të vërtetën

Aktorët Natalia Sanchez dhe Wiliam Baldwin kanë vizituar Shqipërinë si pjesë e kastit të filmit "My mother is a Cosmonaut". Një histori e trilluar, me një zanafillë të vërtete nga regjisori Andi Deliana. ‘’My...

Koha për krishtlindje, qytetet italiane mirëpresin qytetarë e turistë

Siç ndodh çdo vit më 3 dhjetor, përmes një ceremonie  në Sheshin Shën Pjetër të Vatikanit u instalua skena e cila risjellë në kujtesë...

Pentagoni përuron avionin “B-21”. SHBA, kontrast zhvillimit kinez

Avioni i ri amerikan, me kapacitete bërthamore dhe i pakapshëm nga radarët, bëri debutimin e parë të premten pas vitesh të tëra prodhimi në...

Çmim kufizues naftës ruse, vendet e BE-së arrijnë marrëveshjen, kostoja 60$ për fuçi

Vendet e Bashkimit Evropian ranë dakord të premten të kufizojnë çmimin e naftës ruse që transportohet në rrugë detare në 60 dollarë për fuçi,...

Afrika Jugore: 9 viktima, 8 të zhdukur nga përmbytjet

Të paktën nëntë persona janë vrarë dhe tetë janë zhdukur në Afrikën e Jugut pasi u përfshinë nga përmbytjet në lumin Jukskei në Johanesburg...Sondazh

Përmbytjet, a mendoni se duhet të shpallet Gjendja e Fatkeqësisë Natyrore?
×