English

Kievi paralajmëron: Rusia mund të mposht mbrojtjen ajrore të Ukrainës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rusia e filloi vitin e ri me një breshëri sulmesh ajrore, duke përfshirë natën më të rëndë të sulmeve me raketa që nga fillimi i luftës, ndërsa Ukraina lufton për të përballuar një kërcënim në zhvillim me furnizimin e kufizuar të sistemeve të mbrojtjes perëndimore.

- Advertisement -

Sulmet e janarit të Rusisë kanë përdorur të gjithë gamën e arsenalit të saj ajror: raketa lundrimi, raketa balistike nga afër kufirit ruso-ukrainas, raketa hipersonike dhe drone më të ngadaltë, të gjitha ndonjëherë përdoren për të goditur të njëjtin objektiv, tha këshilltari presidencial ukrainas Mykhailo Podolyak për CNN në Kiev.

Analistët ndërkombëtarë thonë se sulmi i raketave ruse, të grumbulluara për muaj të tërë, synon të kapërcejë mbrojtjen e kufizuar raketore të Ukrainës.

Kjo qasje ka pasur njëfarë suksesi. Sipas autoriteteve ukrainase, Ukraina arriti të rrëzonte vetëm 18 nga 51 raketat e lëshuara në vend më 8 janar.

Kanë hyrë në lojë edhe taktika të reja.

Disa ndryshime janë të thjeshta: Rusia ka filluar t’i lyejë dronët e saj të prodhuar nga Irani me ngjyrë të zezë, duke i kamufluar në qiellin e natës.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?