English

Kina dërgon dhjetëra avionë luftarakë mbi Tajvan

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministria e Mbrojtjes së Tajvanit tha se 32 avionë luftarakë të ushtrisë kineze janë detektuar përreth ishullit në 24 orët e fundit.

- Advertisement -

Ky është numri i dytë më i lartë i fluturakeve kineze të detektuara mbi ishullin vetëqeverisës gjatë këtij viti.

Ministria e Mbrojtjes Kombëtare të Tajvanit po ashtu tha se në 24 orët e fundit janë detektuar edhe pesë anije të Marinës së Kinës përreth Tajvanit.

Trembëdhjetë avionë “kanë kaluar vijën e mesme në Ngushticën e Tajvanit”, u shtua në deklaratë.

Kjo vijë është kufiri jozyrtar mes Kinës dhe Tajvanit.

Forcat e armatosur të Tajvanit kanë “monitoruar situatën dhe dislokuan një avion patrullues, anije të Marinës dhe sisteme të mbrojtjes raketore në përgjigje të aktiviteteve të detektuara”.

Në fund të janarit dhe në fillim të shkurtit, kjo ministri kishte detektuar 33 avionë luftarakë kinezë rreth ishullit, numër rekord i avionëve të detektuar gjatë këtij viti.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?