English

Kina lëshon anije kozmike në Hënë, shkencëtarët vendas: Sukses i plotë!

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kina ka nisur një sondë hënore për t’u ulur në anën e largët të Hënës.

- Advertisement -

Sipas mediave të huaja, ajo do të kthehet me mostra që mund të ofrojnë njohuri për dallimet midis rajonit më pak të eksploruar dhe anës së afërt më të njohur.

Panelet diellore në sondë janë hapur dhe anija kozmike është në rrugën drejt Hënës.

Shkencëtarët në qendrën hapësinore e kanë deklaruar misionin e nisjes një “sukses të plotë”.

Pranohet gjerësisht se hëna u krijua kur një shkëmb me madhësinë e Marsit u përplas në tokë disa miliarda vjet më parë.

Hëna është i vetmi satelit natyror i Tokës, por ajo po lëviz rreth një inç më larg çdo vit.

Njihet si “hëna” sepse njerëzit nuk e dinin se ekzistonin hëna të tjera, derisa Galileo Galilei zbuloi katër që rrotulloheshin rreth planetit Jupiter në 1610.

Shumë misione kanë eksploruar hënën dhe asnjëri nuk ka gjetur ndonjë dëshmi të jetës atje.

Megjithatë, Hëna mund të jetë vendi i kolonizimit të ardhshëm nga njerëzit.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?