Komisioneri i BE për Euronews Albania: Janë dhënë 75 mln euro për arsim

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Komisioneri i Bashkimit Europian për Menaxhimin e Krizave, Janez Lenarčič zhvilloi një takim me kreun e qeverisë Edi Rama këtë të hënë dhe pati një konferencë të përbashkët për shtyp nga selia e Kryeministrisë.

Pyter nga ”Euronews Albania” se sa ëshë shuma e dhënë nga Bashkimi Europian për rindërtimin, Lenarčič theksoi se kjo nuk lidhet drejtpërdrejt me mandatin e tij, por bëri me dije se unioni ka dhënë një fond prej 75 milion eurosh për rindërtimin e kopshteve dhe shkollave.

”Kjo është një fushë e cila nuk është në mënyrë të drejtpërdrejtë pjesë e mandatit tim, megjithatë unë kam dëshirë që të shoh se si kanë ecur punët. Nesër në mëngjes unë do të shkoj për vizitë në disa prej ambienteve të cilat janë financuar me anën e fondeve për rindërtim që ka dhënë Bashkimi Europian. Do të shkoj në një kopsht nesër në Durrës, që është ndërtuar me fondet e BE. Gjithsej 75 milionë euro janë dhënë nga BE për rindërtimin e shkollave, kopshteve dhe të 11 bashkitë e prekur nga tërmeti kanë përfituar nga këto fonde”, tha ai.

- Advertisement -

Komisioneri nënvizoi se Bashkimi Europian ka financuar edhe 40 milion euro për rehabilitimnin e monumenteve të kulturës, në kuadër të programit BE për kulturën.

Sipas tij, shumica e projekteve tashme ka përfudnuar dhe ato që kanë mbetur do të mbarojnë në fund të këtij viti.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Katër fëmijë gjenden të gjallë në Kolumbi 1 muaj pas rrëzimit të avionit

Katër fëmijë nga një komunitet indigjen në Kolumbi janë gjetur të gjallë në jug të vendit më shumë se pesë javë pasi avioni me...

Lejoi filmin nga Kosova, serbët arrestojnë drejtorin e Kulturës në Bujanoc

Policia serbe ka ndaluar ditën e djeshme drejtorin e Shtëpisë së Kulturës në Bujanoc të Serbisë, Jetmir Ismailin, dhe producentin Gani Veseli pasi ky institucion...

Muralja e Lionel Messit në Tiranë, jehonë në mediat ndërkombëtare

Njëra anë e konviktit për studentët e Mjekësisë në Tiranë është mbuluar nga muralja e Lionel Messit. The Associated Press” shkruan se piktori argjentinas Maximiliano...

TË FUNDIT

Katër fëmijë gjenden të gjallë në Kolumbi 1 muaj pas rrëzimit të avionit

Katër fëmijë nga një komunitet indigjen në Kolumbi janë gjetur të gjallë në jug të vendit më shumë se pesë javë pasi avioni me...

Lejoi filmin nga Kosova, serbët arrestojnë drejtorin e Kulturës në Bujanoc

Policia serbe ka ndaluar ditën e djeshme drejtorin e Shtëpisë së Kulturës në Bujanoc të Serbisë, Jetmir Ismailin, dhe producentin Gani Veseli pasi ky institucion...

Muralja e Lionel Messit në Tiranë, jehonë në mediat ndërkombëtare

Njëra anë e konviktit për studentët e Mjekësisë në Tiranë është mbuluar nga muralja e Lionel Messit. The Associated Press” shkruan se piktori argjentinas Maximiliano...

Qëlloi me armë në ajër pas konfliktit me të riun në Berat, arrestohet 55-vjeçari

Një 55-vjeçar është arrestuar nga policia e Beratit pasi qëlloi me armë zjarri pas konfliktit fizik me një 25-vjeçar. Shërbimet e Komisariatit të Policisë Berat,...

Pse SHBA e sulmoi ashpër Albin Kurtin? Ish-këshilltari i Xhinxhiç rendit arsyet

Ivan Vejvoda, këshilltar i ish-kryeministrit të Serbisë Xhinxhiç tha në një intervistë për emisionin Balkan Talks në Euronews Albania se plani gjerman ofruar Kosovës...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×