Komisioni Evropian ndalon përdorimin e Tik Tok për punonjësit, shkak siguria

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Komisioni Evropian ka ndaluar stafin që të përdorë aplikacionin kinez të mediave sociale TikTok. Ky vendim vjen shkak të shqetësimeve të sigurisë, në vazhdën e fundit të tensioneve në rritje midis Pekinit dhe Perëndimit.

Qeveritë perëndimore janë gjithnjë e më të alarmuara nga provat se kompanitë kineze të teknologjisë ndihmojnë Partinë Komuniste dhe shërbimet e saj të inteligjencës në mbledhjen e sasive të mëdha të të dhënave në të gjithë botën.

Një zyrtar i lartë i tha POLITICO se i gjithë stafi i Komisionit u urdhërua të enjten në mëngjes të heqë aplikacionin TikTok nga pajisjet e tyre zyrtare dhe personale.

- Advertisement -

Përndryshe, anëtarët e stafit mund të fshijnë aplikacionet e lidhura me punën nga telefonat e tyre personalë nëse këmbëngulin të mbajnë TikTok.

“Për të mbrojtur të dhënat e Komisionit dhe për të rritur sigurinë e tij kibernetike, Bordi i Menaxhimit të Korporatave të KE-së ka vendosur të pezullojë aplikacionin TikTok në pajisjet e korporatave dhe pajisjeve personale të regjistruara në shërbimin e pajisjeve celulare të Komisionit”, thuhej në emailin dërguar stafit të enjten në mëngjes.

Zyrtarëve u kërkohet të çinstalojnë aplikacionin e njohur  “sa më shpejt të jetë e mundur” dhe përpara datës 15 mars.

“Që nga 15 marsi, pajisjet me aplikacionin e instaluar do të konsiderohen të papërputhshme me mjedisin e korporatës”, theksohet në email.

Institucionet e tjera të Bashkimit Evropian, duke përfshirë Këshillin dhe Parlamentin, ka të ngjarë të ndjekin përfundimisht një ndalim të aplikacionit kinez, megjithëse mund të duhet shumë më tepër kohë që Parlamenti në veçanti të jetë në gjendje të zbatojë një politikë të tillë.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Kaluam 3 kriza”, Rama: Po mos të ishte për PS-në do ishim kthyer në vitin 1997

Kryeministri Edi Rama tha gjatë fjalës së tij në Kongresin e Partisë Socialiste se Shqipëria kaloi 3 furtuna, tërmetin, pandeminë dhe krizën e çmimeve...

“1/3 e grave, probleme pas lindjes”- Studimi i “The Lancet”: 17 % bien në depresion

Çdo vit, 1 / 3 treta e grave apo afro 40 milion nëna në botë përjetojnë një problem shëndetësor të shkaktuar nga lindja. Studimi i...

Atletët rusë dhe bjellorusë do të marrin pjesë në Olimpiadën e Parisit si neutralë

Atletët rusë dhe bjellorusë, të cilët kualifikohen për të garuar në sportet e tyre për Lojërat Olimpike Parisi 2024, do të mund të marrin...

TË FUNDIT

“Kaluam 3 kriza”, Rama: Po mos të ishte për PS-në do ishim kthyer në vitin 1997

Kryeministri Edi Rama tha gjatë fjalës së tij në Kongresin e Partisë Socialiste se Shqipëria kaloi 3 furtuna, tërmetin, pandeminë dhe krizën e çmimeve...

“1/3 e grave, probleme pas lindjes”- Studimi i “The Lancet”: 17 % bien në depresion

Çdo vit, 1 / 3 treta e grave apo afro 40 milion nëna në botë përjetojnë një problem shëndetësor të shkaktuar nga lindja. Studimi i...

Atletët rusë dhe bjellorusë do të marrin pjesë në Olimpiadën e Parisit si neutralë

Atletët rusë dhe bjellorusë, të cilët kualifikohen për të garuar në sportet e tyre për Lojërat Olimpike Parisi 2024, do të mund të marrin...

PISA 2022: 28% e nxënësve nuk dëgjojnë mësuesin

Orët e mësimit në shkollat  shqiptare zhvillohen përmes zhurmës. Në analizën që ekspertët e raportit ndërkombëtar “PISA 2022” bënë për vendin tonë, vihet në...

Çuçi ndan lajmin: Do të dixhitalizojmë shërbimet edhe në qeverisjen vendore

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Bledi Çuçi, gjatë fjalës së mbajtur në Kongresin e PS evidentoi dixhitalizimin e shërbimeve qeveritate si një...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×