English

Sulmi ndaj rebelëve Huthi në Detin e Kuq bën që Tesla të ndalojë prodhimin

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Tesla pezullon prodhimin e automjeteve në fabrikën e saj në Berlin për shkak të kufizimeve të furnizimit me pjesë pas sulmeve rebele ndaj transportit detar në Detin e Kuq.

- Advertisement -

Lajmi u zbulua në një postim brenda natës në Twitter nga llogaria e mediave sociale X të gjigafabrikës se prodhimi i crossover-it Model Y do të ndalet për rreth dy javë, ndërsa pasiguria mbi furnizimin me pjesë të automjeteve mbetet.

Tesla pezullon prodhimin e automjeteve në fabrikën e saj në Berlin për shkak të kufizimeve të furnizimit me pjesë pas sulmeve rebele ndaj transportit detar në Detin e Kuq.

Lajmi u zbulua në një postim brenda natës në Tëitter nga llogaria e mediave sociale X se prodhimi i crossover-it Model Y do të ndalet për rreth dy javë, ndërsa pasiguria mbi furnizimin me pjesë të automjeteve mbetet.

Mesazhi i tij thoshte: “#GigaBerlinBrandenburg duhet të ndalojë kryesisht prodhimin për rreth dy javë për shkak të sulmeve nga rebelët Huthi të Jemenit në Detin e Kuq. Për shkak të mungesës së komponentëve, ne jemi të detyruar të pezullojmë prodhimin e automjeteve në GigaBerlin për periudhën midis 29 janarit dhe 11 shkurtit, me përjashtim të disa nënseksioneve. Prodhimi do të rifillojë plotësisht më 12 shkurt, shpjegoi Tesla.

Prodhuesi amerikan i automjeteve elektrike me bateri është kompania e parë që zbuloi një ndërprerje të prodhimit për shkak të veprimit ushtarak nga grupi rebel i mbështetur nga Irani. Ndërkohë, kompani të tjera, duke përfshirë gjigantin kinez të automobilave Geely, që zotëron Volvo dhe Polestar, kanë paralajmëruar për vonesa në dërgesat.

Në një deklaratë, Tesla shton: “Konfliktet e armatosura në Detin e Kuq dhe ndërrimet e lidhura në rrugët e transportit midis Evropës dhe Azisë përmes Kepit të Shpresës së Mirë po ndikojnë gjithashtu në prodhimin në Gruenheide. Kohët më të gjata të transportit po krijojnë një hendek në zinxhirët e furnizimit.

Tesla pezullon prodhimin e automjeteve në fabrikën e saj në Berlin për shkak të kufizimeve të furnizimit me pjesë pas sulmeve rebele ndaj transportit detar në Detin e Kuq.

Lajmi u zbulua në një postim brenda natës në Tëitter nga llogaria e mediave sociale X të gjigafabrikës se prodhimi i crossover-it Model Y do të ndalet për rreth dy javë, ndërsa pasiguria mbi furnizimin me pjesë të automjeteve mbetet.

“GigaBerlinBrandenburg duhet të ndalojë kryesisht prodhimin për rreth dy javë për shkak të sulmeve nga rebelët Huthi të Jemenit në Detin e Kuq. Për shkak të mungesës së komponentëve, ne jemi të detyruar të pezullojmë prodhimin e automjeteve në GigaBerlin për periudhën midis 29 janarit dhe 11 shkurtit, me përjashtim të disa nënseksioneve. Prodhimi do të rifillojë plotësisht më 12 shkurt” shpjegoi Tesla.

Prodhuesi amerikan i automjeteve elektrike me bateri është kompania e parë që zbuloi një ndërprerje të prodhimit për shkak të veprimit ushtarak nga grupi rebel i mbështetur nga Irani.

Ndërkohë, kompani të tjera, duke përfshirë gjigantin kinez të automobilave Geely, që zotëron Volvo dhe Polestar, kanë paralajmëruar për vonesa në dërgesat.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?